.

Tavan Vantilatörü Yanar mı?

Tavan Vantilatörü Yanar Mı?

Tavan vantilatörü yanma problemi, kalitesiz tavan vantilatörlerinde meydana gelebilen bir sorundur. Tavan vantilatörlerinde yüksek verim alabilmek için motor gücünün yüksek olması gerekmektedir. Üretim aşamasında maliyeti düşürmek için tercih edilen kalitesiz materyaller, tüketicinin ürünü kullanırken motorun ve trafonun yanması gibi sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu gibi sıkıntılar yaşamamak için ürünü satın alırken tavan vantilatörü motoru konusunda gerekli araştırmaları yapmanız ve kaliteli bir ürün tercih etmeniz gerekmektedir. Kaliteli vantilatörlerde motorun yanma ihtimali oldukça düşüktür. Böyle bir durum yaşanması halinde ise sorumluluk üstlenilmektedir.

Tavan Vantilatörü Ses Yapar Mı?

Tavan vantilatöründe ses problemi, üreticinin maliyeti düşük tutmak için kalitesiz materyal kullanması ve mühendislik çalışmalarının özenli bir şekilde gerçekleştirilmemesi sebebiyle meydana gelen bir sıkıntıdır. Ucuz rulman kullanılması ses probleminin başlıca sebebidir. Bu sebepten kaynaklı ortaya çıkan sesler elektrik vızıltısı şeklinde kendini göstermektedir. Montaj parçalarında ucuza kaçılması ve motor aksamlarının ince metalden üretilmesi de ses şiddetini arttıran unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Tavan vantilatörleri üretim aşamasında ve piyasaya sürülmeden hemen önce test edilmelidir. Test aşamalarında herhangi bir sorun çıkması halinde ise öncelikle bu sorun çözülmeli ve daha sonra piyasaya verilmelidir. Ancak yalnızca kar odaklı çalışan ve maliyetleri düşürmek için uğraşan pek çok üretici bu konularda gerekli özeni göstermemektedir. Bu durum tavan vantilatörü kullanımında bazı sıkıntılar oluşması şeklinde kendini göstermektedir. Tavan vantilatörünün ses çıkarması önemli bir sorun gibi gelmese de özellikle ev içerisinde veya birden fazla tavan vantilatörü kullanılması halinde oldukça rahatsız edici olabilmektedir.

Tavan Vantilatörü Neden Sallanır?

Tavan vantilatörü sallanma problemi, kalitesiz vantilatör kullanımının bir başka olumsuzluğu olarak kendini göstermektedir. Kaliteli materyallerden üretilen ve mühendislik çalışmaları başarılı şekilde gerçekleştirilen vantilatörlerde, montaj işlemlerinin doğru şekilde yapılması şartıyla böyle bir sıkıntı yaşanmayacağı rahatlıkla söylenebilmektedir. Ancak kalitesiz vantilatörlerde bu sıkıntının pek çok sebebi olabilmektedir. Tavan vantilatörü modellerinin sallanmasına neden olan sorunlar şu şekilde listelenebilmektedir:

Pervane materyallerinin standartlara uygun olmaması

Pervane montajında vidaların tam olarak sabitlenmemesi

Pervanelerin balans ayarının yapılmaması veya daha sonra bozulması

Pervane ayaklarının uygun olmaması

Motor rotlarının kalitesiz olması

Maliyeti düşürmek için ucuz parçalar kullanılması

Kalitesiz Tavan Vantilatöründe Meydana Gelen Sıkıntılar

Kalitesiz tavan vantilatörlerinde meydana gelen aksilikler arasında en can sıkıcı olanı hiç şüphesiz ki bozulmalarıdır. Ses çıkarma ve sallanma gibi durumlar kişiyi oldukça huzursuz edebilmektedir. Vantilatörünüzün kısa süre içerisinde bozulması ise doğrudan paranızı çöpe atmak anlamına gelecektir. Tavan vantilatörlerinin standartların altında üretilmesi halinde bozulmasına neden olabilecek birçok durum bulunmaktadır. Bu durumlar şu şekilde listelenebilmektedir:

Motor büyüklüğü ve kanat çaplarının orantılı olması zorunluluğunun üretim aşamasında dikkate alınmamış olması

Açma kapama zincirlerinin kalitesiz olarak üretilmiş olması ve montaj işlemlerinde gerekli özenin gösterilmemesi

Üretim sürecinde kalite kontrol çalışmalarının yapılmamış olması

Piyasaya sürülmeden önce testlerinin tamamlanmamış olması

Motor bobinajlarının hatalı olması

Rulmanların düşük kalitede ve tek taraflı kapaklı olması

Ucuz materyal kullanılması

Kalitesiz mühendislik çalışmaları

Üretim aşamasında standartları takip etmemek

Bu gibi eksiklikler sebebiyle montajın yerinden çıkması, erken bozulma ve motor yanması gibi pek çok sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi sorunları yaşamak can sıkıcı olabilmektedir. Kaliteli vantilatörlerde ise bu sıkıntılar yaşanmayacağı için en yüksek verimi almak mümkün olmaktadır. Bu nedenle tavan vantilatörü tercihi yaparken kaliteden yana olmanızda fayda bulunmaktadır.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar