.

Tavan Vantilatörü Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tavan Vantilatörü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tavan vantilatörü satın alırken dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Tavan vantilatörü seçerken dikkat etmeniz gereken ilk husus motordur. Tavan vantilatörlerinde AC veya DC motor kullanılabilmektedir. DC motor tercih etmeniz, hem yüksek performanslı hem de sessiz çalışan bir tavan vantilatörü sahibi olmanızı sağlayacaktır. AC motor ise sessiz çalışmakla birlikte daha düşük performans sağlayan bir seçenektir. Ancak düşük fiyatlı olması gibi önemli bir avantajı bulunmaktadır.

Kademeli ayarlı olması vantilatör satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli noktadır. İstediğiniz hızda ayarlayabilmeniz mevsim sıcaklıkları değişirken vantilatörünüzden aldığınız verimin düşmesine engel olacaktır.

Tavan vantilatörlerinin farklı mekanlar için tasarlanmış türleri bulunmaktadır.  Bu nedenle vantilatör satın alırken iç mekanda mı yoksa dış mekanda mı kullanacağınızı belirtmenizde fayda bulunmaktadır. Aynı şekilde ev tipi tavan vantilatörleri ile sanayi tipi tavan vantilatörleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Bu sayede her ortamda yüksek verim elde edilebilmesi amaçlanmıştır.

Tavan vantilatörlerinin kanat boyutları birbirinden farklıdır. Bu nedenle vantilatörünüzü tercih ederken kullanmak istediğiniz odanın boyutunu göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir. Küçük bir oda için küçük kanatlı vantilatörler yeterli olacakken büyük odalarda kanat boyutlarının daha büyük seçilmesi hatta birden fazla vantilatör alınması gerekebilmektedir.

Tavan vantilatörleri birbirinden farklı malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Malzeme türü hem dekoratif açıdan hem de verim açısından fark edilebilmektedir. Ahşap malzemeler kullanılarak üretilen tavan vantilatörleri şık görünümleri sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak sıcak ve nemli bölgeler için doğru bir tercih olmayacaktır. Plastik vantilatörler, dayanıklılıkları ile her iklimde kullanılabilecek uzun ömür seçeneklerdir. Bununla birlikte dekoratif açıdan çok tercih edilmediklerini de söylemek gerekmektedir. Tavan vantilatörleri malzeme açısından değerlendirildiğinde en ideal seçeneğin metaller olduğu görülmektedir. Hem şık hem de son derece dayanıklı seçeneklerdir.

Tavan vantilatöründe dekoratiflik arayanların dikkat etmesi gereken bir diğer unsur kaplamalardır. Kaplamalar bronz, gümüş ve krom kaplamalı olabilmektedir. Mekan dekorasyonuna uygun rengi seçmeniz şıklığı destekleyecektir.

Tavan vantilatörleri aydınlatmalı ve aydınlatmasız olarak sunulabilmektedir. Aydınlatmalı tercih etmeniz mekanda ekstra kalabalık olmasını engelleyecek ve daha ferah bir görünüm sağlayacaktır.

Tavan vantilatörünüzü, kullanacağınız mekanın tavanına uygun seçmenizde fayda bulunmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken son husus mekan dekorasyonunuzla aynı dekoratif tarzda bir vantilatör tercih etmek olmalıdır. Tavan vantilatörleri vintage, klasik, çocuk odası uyumlu gibi birçok farklı tarza uygun olarak üretilmektedir. Mekan dekorasyonunuzla uygun bir vantilatör seçmeniz estetik görünümü pekiştirecektir.

Tavan Vantilatörü Tavana Göre Nasıl Seçilmelidir?

Tavana uygun tavan vantilatörü seçerken  göz önünde bulundurmanız gereken nokta tavan uzunluğudur. Tavan vantilatörlerinin tamamı standart tavan uzunluğuna uygun olarak üretilmektedir. Bu vantilatörlerin boyları, yüksek tavanlar için 6 metreye kadar uzatılabilmektedir. Ancak alçak tavanlı mekanlar için tavan vantilatörü seçimi yaparken tavanınızın alçak olduğunu belirtmenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü alçak tavanlar için özel olarak üretilen tavan vantilatörü seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler güvenlik ve estetik açısından çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Tavan Vantilatörü Yüksekliği Nasıl Olmalıdır?

Tavan vantilatörü yükseklik ayarı, montaj aşamasında kişinin kendisinin ayarlama yapması gereken bir noktadır. Tavan vantilatöründen maksimum performans alabilmek için yüksekliğin minimum 2 metre olarak ayarlanması gerekmektedir. Ancak bu yükseklik, güvenlik açısından yeterli bir yükseklik değildir. Daha sonra güvenlik sıkıntısı yaşamamak için montaj aşamasında yerden en az 2.5 metre yüksek olarak ayarlama yapmak faydalı olacaktır.

Tavan yüksekliği ayarlama noktasında dikkat etmeniz gereken ikinci husus, tavan ile tavan vantilatörü arasında bırakmanız gereken paydır. Tavan vantilatörlerinin kullanılmasının genel amacı ortamın serinlemesi ve hava dolaşımının sağlanmasıdır. Hava sirkülasyonu olabilmesi içinse tavan ile vantilatör arasında bir mesafe olması gerekmektedir. Bu mesafe en az 45 cm olarak belirlenmelidir. Bu nedenle alçak tavanlı mekanlarda alçak tavanlar için özel olarak üretilmiş vantilatörler tercih edilmelidir.

Tavan Vantilatörü Kanat Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Tavan vantilatörü kanat boyutu, vantilatörden maksimum verim alınması için önemli noktalardan birisidir. Odanın boyutuna uygun olarak seçilmeyen tavan vantilatörleri odaya yetersiz kalabilmektedir. Tavan vantilatörü kanat boyutları, oda boyutlarına göre şu belirlenebilmektedir:

Odanızın boyutu 30 metrekare veya daha küçükse ideal kanat boyutu 105 cm olarak belirlenmektedir.

30 ila 35 metrekare arasındaki odalar için 110 - 115 cm aralığında bir kanat boyutu ideal olarak belirlenmektedir.

35 metrekareden daha büyük bir alan için tavan vantilatörü arıyorsanız, ideal kanat boyutu 120 cm olarak belirlenmektedir.

Tavan vantilatörü kanat boyutu seçerken odanızın boyutu konusunda emin değilseniz, bu durumda küçük bir pervane seçmektense bir büyüğünü tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü büyük pervanelerde hız ayarı yapmanız mümkünken küçük pervanelerin yetersiz kalmasına çözüm bulmanız mümkün değildir.

Tavan Vantilatörü Montajı Nasıl Yapılmalıdır?

Tavan vantilatörü montajı yapmak için öncelikle montaj yapmak istediğiniz noktayı belirlemeniz ve elektrik bağlantısı bulunmuyorsa bağlantı kurmanız gerekmektedir. Eğer aydınlatmanızın yerine tavan vantilatörü kullanacaksanız bu durumda öncelikle sigortadan elektrik bağlantısını kapatarak lambanızı çıkarmanız gerekmektedir. Ardından izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

Tavan vantilatörünüzü monte etmek istediğiniz yeri montaj aparatını koyarak işaretlemeniz gerekmektedir.

Ardından bu noktaları matkap yardımıyla delmeniz ve dübel takmanız gerekmektedir.

Daha sonra montaj aparatını bu noktalara sabitlemeniz gerekecektir.

Aparatınızın üzerine tavan vantilatörünün motorunun bulunduğu kısmı sabitlemelisiniz.

Pervaneleri takmadan önce yapmanız gereken son işlem, vantilatörün bağlantı kablolarının elektrik kablolarına bağlanması işlemidir. Bu noktada doğru bağlantı kurmanız önemli bir husustur. Bu nedenle bir elektrikçiden yardım almanız önem arz etmektedir.

Bağlantı kurma işleminin ardından açıkta kablo kaldıysa bu kabloları saklayarak tavana sabitleyebilirsiniz.

Son olarak yapmanız gereken işlem tavan vantilatörünüzün kanatlarını takmak olacaktır. Vida kullanarak gövdeye sabitleyebilirsiniz.

Kaliteli Tavan Vantilatörü Seçmenin Faydaları Nelerdir?

Kaliteli tavan vantilatörü kullanmanın faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

Yüksek enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bu sayede hem ekonomik olarak sizi yormazken hem de çevreye zarar vermemektedir.

Kaliteli bir tavan vantilatörü dikkatli kullanıldığında bütün bir ömür kullanılabilmektedir. Bu sayede ek külfetler çıkmamaktadır.

Kalitesiz tavan vantilatörlerinde yaşanan en büyük sıkıntılardan birisi ses çıkması problemidir. Üretim aşamasında maliyeti kısmak için kullanılan adi kalitedeki materyaller, kullanım aşamasında kişilere ses sıkıntısı olarak geri dönebilmektedir. Kaliteli bir tavan vantilatöründe ise bu gibi bir sıkıntı meydana gelmeyecektir. Çünkü en kaliteli materyaller kullanılarak titizlikle üretilmektedir. Bu sayede sessiz ve ferah bir ortam sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Kalitesiz tavan vantilatörlerinde sallanma sorunu, en sık rastlanan sorunlardan birisidir. Kaliteli bir vantilatör doğru şekilde monte edildiği takdirde böyle bir sorun yaşatmayacaktır. Bu sayede güvenliğinizden ve huzurunuzdan ödün vermeden ferahlayabilirsiniz.

Tavan vantilatörleri odanızı doğal yollardan ferahlatmaktadır. Bu durum klimaların sağlık açısından riskleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça avantajlıdır.

Klimaların odayı kurutması cilt problemleri yaşatabilmektedir. Tavan vantilatörü çeşitleri, odada pervaneler yardımıyla serinleme sağladığı için cildinizi kurutmayacaktır.

 

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar
whatsapp