.

Tavan Vantilatörü Sallanır mı?

Tavan Vantilatörü Sallanır Mı?

Tavan vantilatörü sallanma problemi, kalitesine özen gösterilmemiş tavan vantilatörlerinde sıklıkla görülen bir problemdir. Bu vantilatörlerde sallanma problemine neden olan durumlar genel olarak şu şekilde listelenebilmektedir:

Standartlara uygun olmayan kanat materyali kullanılması

Kanat montajının doğru şekilde yapılmamış olması

Balans ayarı yapılmayan kanatlar bulunması

Uygun olmayan kanat ayakları bulunması

Yetersiz ve kalitesiz üretilen motor rotları

Ucuz montaj parçaları kullanılması

Bu gibi durumlarda kanatlarda nemlenme, kanat çaplarında bozulma, balans ayarının bozulması gibi sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu sıkıntıların tamamında tavan vantilatörü kullanımında sallanmalar söz konusu olacaktır. Tavan vantilatöründe sallanma problemi yaşamamak için kaliteli bir vantilatör seçmeniz önem arz etmektedir. 

Tavan Vantilatörü Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tavan vantilatörü seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

Kullanacağınız mekan, vantilatör seçiminizde en önem arz eden unsurdur. Odanız için hem dekoratif açıdan hem de ebat açısından uyumlu bir vantilatör seçmeniz gerekmektedir. Bu noktada küçük bir vantilatör seçmektense düşük ayarda da çalışma imkanı sunan büyük bir vantilatör seçmek çok daha faydalı olacaktır.

Renk ve stil tercihi, kullanacağınız mekana dekoratif açıdan uygun bir tavan vantilatörü seçme konusunda büyük bir önem arz etmektedir. Bu açıdan kanat renklerini mobilyalara, gövde rengini ise kapılara uygun olarak seçmek dekorasyonunuzda tam uyumu sağlamanıza faydalı olacaktır.

Tavan vantilatörü çeşitlerinin neredeyse tamamı her türlü tavan yüksekliğine uyum sağlayabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Bununla birlikte standartlardan çok alçak bir tavanınız varsa, alçak tavanlar için tasarlanmış vantilatörler seçmenizde fayda bulunmaktadır.

Yalnızca dekoratif bir tercihte bulunmak, ses ve sallanma sorunları yaşatabilecektir. Bu nedenle dekorasyon kadar önemli olan bir diğer husus daha bulunmaktadır. Bu husus ise yüksek mühendislik ile tasarlanmış ve son kalitede üretilmiş vantilatörleri tercih etmektir.

Tavan Vantilatörü Ses Çıkarır Mı?

Tavan vantilatörleri ses çıkarma durumu, kaliteli vantilatörlerde meydana gelen bir durum değildir. Vantilatör çalışması sırasında meydana gelen elektrik vızıldaması sesleri, ürünün maliyetini düşürmek isteyen üreticilerin kalitesiz materyal kullanmasından kaynaklanmaktadır. Üretim aşamasındaki parça tasarrufları ise ses yüksekliğini iyiden iyiye artırmaktadır. Bu durum kalabalık mekanlarda çok fark edilmese de özellikle evlerde veya birden çok tavan vantilatörü tercih edilen mekanlarda tahammül edilemez bir rahatsızlığa neden olabilmektedir. Tavan vantilatörü seçimlerinde ne kadar kaliteli bir tercih de bulunulursa o kadar ferah ve sessiz bir ortam sağlanacaktır.

Tavan Vantilatörleri Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Tavan vantilatörleri kullanım ömrü, kaliteli bir ürün tercih edildiğinde bütün bir ömür olabilmektedir. Kaliteli tavan vantilatörü çeşitlerinin pek çoğu garantili bir şekilde üretilmektedir. Ancak maliyetleri düşürmek için kalitesiz materyaller kullanan firmalar ürünlerindeki hataların farkında olacağı için elbette bu garantiyi sağlamayacaktır. Kalitesiz tavan vantilatörü kullanmak ürünün bozulma riskini göze almak demektir. Kalite standartlarının altında üretilen bu vantilatörlerin genel bozulma sebepleri şu şekilde listelenebilmektedir:

Motor büyüklüğü ve kanat çapları arasında orantı kurulmamış olması

Açma kapama zincirlerinin özensiz monte edilmesi ve kalitesiz materyalden üretilmesi

Vantilatör üretim aşamasında ve piyasaya sürülme aşamasında gerekli testlerin yapılmaması

Motor bobinajlarında hata olması

İçlerine toz kaçırma ihtimali olan düşük kaliteli rulmanlar kullanılması

Kalitesiz materyal tercih edilerek maliyetin düşürülmeye çalışılması

Kalitesiz mühendislik çalışmaları

Bu gibi sıkıntılar tavan vantilatörlerinin erkenden bozulmasına yol açmaktadır. Bu nedenle kaliteli ve garantili ürünler tercih edilmesi uzun vadede hem para tasarrufuna hem de zaman tasarrufuna yardımcı olacaktır.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar