.

Tavan Vantilatörü Nerelerde Kullanılır?

Tavan Vantilatörü Nerelerde Kullanılır?

Tavan vantilatörü kullanılan yerlerin başında kullanım alanın büyük olduğu ve insan yoğunluğun fazla olduğu yerler gelmektedir. Bu alanlarda tavan vantilatörü dışında kullanılan diğer vantilatörlerden yeterli faydalanmak mümkün değildir. Mekanlarda yeterli çözümlemeleri yapmak ancak ısı ve hava kontrolünün yapılmasını sağlar. Bu nedenle de herhangi bir ürün satın almadan önce sizin için ideal olan güç aralığını, malzemeyi, ebatı ve buna benzer çeşitli temel kriterleri belirlemeniz gerekir. Ancak bu sayede tam da mekanınız için gerekli olan ürünün tespitini yapabilirsiniz. Piyasada tek bir çeşit ürünün bile alt çeşit yüzlerce modeli bulunur. Bu kadar çok çeşitliliğin arasında kayıp olmamak için hedeflerinizin önceden belirlenmiş olması size yol gösterici olacaktır.

Tavan Vantilatörü Kullanırken Nelere Dikkat Etmem Gerekir?

Tavan vantilatörü kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bu noktalara dikkat ederseniz ürününüzü uzun süreler boyunca maksimum verim ile kullanmanız mümkün olur. Aksi halde ürününüzden verim alamazsınız hem de yüksek miktarlarda fatura ödersiniz. Genellikle teknik servislere tavan vantilatörleri arızası hakkında danışıldığı zaman, insanlar vantilatörlerin motorunun yandığını belirtiyorlar. Oldukça sık rastlanılan bu durumun nedeni, bu makinelerin yüksek enerji ile çalışmalarından ileri gelir. Yüksek enerji sürekli olduğunda makine motoru dinlenemediğinden yanar. Oysa bu durumun önüne sıfır maliyet ile çok kolay bir şekilde geçmek mümkündür. Makinenizi sürekli çalıştırmayın. Ara ara dinlendirin. Bunu yaptığınız zaman makine motoru yanmayacaktır.

Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken diğer nokta, makinenin temizliğidir. Zaman geçtikçe makineler tozlanabilir, kir tutabilir. Bu kirlenme göz ile görülebildiği gibi gözün görmediği yerde de bu kirlenme olur. Her iki tür kirin de uygun şekillerde makineden uzaklaştırılması şarttır. Aksi halde makine işlevini yerine getiremez hale gelir.

Tavan Vantilatörü Temizliği Nasıl Sağlanmalıdır?

Tavan vantilatörü temizliğinin sağlanması için kişilerin kendi başlarına yapacakları ve teknik ekipten faydalanarak yapmaları gerekenler bulunmaktadır. Kişisel yapılacak olan temizlik oldukça kolaydır. Hafif nemli ve temiz bir bez alın. Ürünü nazik bir şekilde silin. Bu işlemi haftada bir ya da iki haftada bir tekrar edebilirsiniz. Eğer vantilatörün bulunduğu alan fazla tozlu ise işlem tekrar edilme sıklığı daha fazla olabilir. Vantilatörlerin yalnızca dışarıdan temizlenmeleri yeterli olmaz. Makinenin içinde bulunan aksamlar da tıpkı dışarısının tozlandığı gibi zamanla tozlanır. Bu işlemin yapılması için kişinin teknik bir ekipten destek alması gerekecektir. Çünkü ürünün çeşitli parçalarının sökülmesi ve özel aletlerin kullanılması gerekebilir. Bu temizliğin yapılmaması ürün verimini düşüreceğinden aksatılmaması önerilmektedir.

Tavan Vantilatörü Kullanımının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tavan vantilatörü kullanımının sağladığı avantajların en önemlisi enerji tasarrufudur. Enerji tasarrufu sayesinde hem çevreye daha az zarar verirsiniz hem de daha az fatura ödersiniz. Hava kontrolünün sağlanması açısından çeşitli yöntemler bulunur. Bu yöntemler arasında karşılaştırma yapıldığı zaman tavan vantilatörleri ile elde edilen verim diğer yöntemlere göre fazla olur. Diğer yöntemlerden aynı seviyede verim almak için daha çok para ödemek gerekebilir. Bu yöntemden faydalanmanın sağladığı diğer önemli avantaj, kişilerin sessiz bir şekilde ısı kontrolünü sağlamalarıdır. Hava kontrolü sağlanırken mekanın gürültülü olması istenmeyen bir durumdur. Özellikle ticari işletmeler için böyle bir durumun söz konusu olması mekanın itibarına zarar verirken ekonomik anlamda da kayıplar yaşanmasına neden olacaktır. Tavan vantilatörleri tamamen sessiz çalışır, gürültü derdi olmaz.

Mekanda özellikle çok fazla insanın bir arada bulunduğu durumlarda kötü kokular ve toz birikebilir. Bu istenmeyen durumdan kurtulmak için tavan vantilatörleri etkin bir rol oynarlar. Özellikle spor salonu düşünüldüğü zaman, ortamda bulunan kötü koku ve tozların mekandan uzaklaştırılması hayati önem taşır. Ortak mekanda bir sürü insan aynı anda fiziksel aktivite yapar ve hava ter ve toz ile karışır. Oysa ortamda kesinlikle terden kaynaklanan kötü kokuların ve tozların olmaması gerekir. Bunu başarılı şekilde yapamayan bir spor salonunun iyi bir spor salonu olmasına imkan yoktur.

Tavan Vantilatörü Kullanın Rutubete Elveda Deyin

Tavan vantilatörü kullanımı ile rutubetten kurtulmak istemez misiniz? Rutubet binaların, eşyaların hatta insan sağlığının bile gizli düşmanıdır. Zaman içinde binanın yapısında değişikliğe dahi sebep olarak tehlikeli bir hal alabilir. Nemli binaların zemin, tavan ve duvarlarında çatlaklar ve deformasyonlar göz ile görülebilir hale gelir. Bu defarmasyonlar yalnızca estetik anlamda kötü değildir. Aynı zamanda binanın sisteminin de zarar görmesine neden olarak insan sağlığı açısından tehlike oluştururlar. Nemli bir binada bulunan duvarlarda boyalarda (özellikle ileri evrelerde) yer yer döküntüler olur. Duvar boyayı kusmaya başlamıştır. Eğer duvar üzerine duvar kağıdı uygulaması yapıldıysa, nem ile beraber duvar kağıdının uçları havaya kalkmaya başlayarak zamanla sökülür.

Mekanda bulunan fazla nem yapının içinde bulunan eşyalara da zarar verir. Özellikle eğer mekanda yaptığınız iş gereği makineler bulunuyorsa, makinelerinizin güvenliği tehdit altında demektir. Cihazlar fazla nem yüzünden çalışmaz hale gelebilir. Belki de pahalı cihazlar yalnızca nem problemi yüzünden çöp olabilir. Yalnızca makineler değil, büyük bir özenle seçilmiş mobilyalar da zamanla nemin etkisi ile birlikte kullanılmaz hale gelebilir. Bu problemlerin önüne geçmek için havadaki nemin bilinçli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Tavan vantilatörleri nemin havada ideal oranda bulunmasına yardımcı olur. Ne binaya ne ürünlere ne de size bir zarar gelmez.

Hava Akışının Önemli Olduğu Mekanlar için Tavan Vantilatörü Kullanımı Önerilmektedir

Hava akışının önemli olduğu alanlarda tavan vantilatörü kullanımı sağlayabilirsiniz. Mekanların özellikleri birbirinden farklıdır. Bu fark, farklı ısı ve kontrol sistemlerinin kullanılması gereksinimini beraberinde getirecektir. Bakıldığı zaman evler için kullanılan bir hava kontrol sisteminin bir fabrika için de kullanılması söz konusu olamaz. Evler küçük hacimli iken, fabrikaların yüksek hacimli olmaları bu mekanlar için özel sistemlerin kullanılması anlamına gelir. Özellikle sanayi tesisleri ve depo gibi alanlar için hava akışının rahat yapılacağı ürünlerin kullanılması gerekir. Bu mekanlar çoğu zaman geniş ve yüksek tavanlı olurlar.

İnsan Kullanımının Çok Olduğu Yerlerde Tavan Vantilatörü ile Maksimum Faydayı Sağlayabilirsiniz

İnsan kullanımının çok olduğu alanlarda tavan vantilatörünün kullanımı ile maksimum fayda sağlanacağından hem faturalarınızdan tasarruf eder hem  de mekanda kolay bir şekilde istediğiniz etkiyi sağlamış olursunuz. İnsan kullanımının fazla olduğu iç mekanlarda tavan vantilatörü en çok kafe ve benzeri alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlarda sessiz hava akışı ve ısı kontrolü yapmak son derece önemlidir. İnsanlar gürültülü bir yerde oturmak istemeyecektir. Ayrıca bir sürü insanın aynı anda aynı mekanda aynı havayı soluyor olması demek, havanın sürekli sirküle edilmesi gerekmesi anlamına gelir. Aksi halde mekanda kötü kokular ve toz birikmesi gibi problemler baş göstermeye başlayacaktır. Bu problemlere bir önlem alınmaması durumunda insan sağlığı için zararlı olan sonuçlar ortaya çıkar. Özellikle mekanda uzun süre boyunca bulunmak zorunda olan çalışanlar başta olmak üzere insanlar, solunum yolları hastalıkları ile karşılaşabilirler. Tavan vantilatörleri, ortamda havanın sağlıklı olmasını sağlar.

Müzeler ve tiyatro ve opera salonları gibi alanlarda insanların fazla miktarlarda bulundukları yerler arasında yer alır. İnsanların mekanları tercih etmelerinde hava sistemleri görünmez fakat oldukça önemli bir yere sahiptirler. İyi çözümlenmiş hava sistemleri ile mekanlar daha çok tercih edilebilir hale gelirler. Bunu yapmak isterseniz yapmanız gereken tek şey ise, mekanınız için en ideal ürünü bulmak!

Tavan Vantilatörü Satın Almadan Önce Enerji Aralığına Karar Verilmelidir

Tavan vantilatörü satın almadan önce belli başlı konularda dikkatli olmanız, sizin en iyi ürünü satın almanız açısından son derece etkili olacaktır. Ürün özellikleri, fiyatı, ürün malzemeleri ve buna benzer bir çok nokta üzerinde düşünülmelidir. Piyasada yüzlerce model ürün bulunur. Bu ürünler arasında kendinizi kayıp hissetmek istemezseniz dikkat ettiğiniz bu belli başlı konular size yol gösterici olacaktır.

Örneğin dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi vantilatörlerin enerji seviyeleridir. Mekana uygun çalışacak enerji seviyesinin tespit edilmesi şarttır. Fazla enerji kullanılması gereğinden fazla fatura ödemenize neden olacaktır. Ayrıca fazla enerji harcayarak doğaya da zarar vermiş olursunuz. Gerektiğinden daha az enerji ile çalışan bir vantilatörün satın alınması halinde, mekan için ihtiyacınız olan hava özelliklerini sağlayamazsınız. Mekanda kötü kokular, toz, kir olabilir. Ayrıca hava sirkülasyonu yetersizdir. Sizin için en ideal enerji seviyesi aralığı ne ise ancak bu aralıkta bulunan ürünler ile ilgilenin. Gerisini eleyebilirsiniz.

Vantilatör satın almadan önce mutlaka bütçe belirlemesi yapın. Bir ürüne en fazla ne kadar para harcayabilirsiniz? Bu miktarı geçen ürünlere göz atmanıza gerek bile yoktur. Almayacağınız ürünlere vakit ayırmanız demek gereksiz yere enerji ve zaman harcamanız anlamına gelecektir. Bir çok ürün çeşidinin bulunduğu piyasada bütçe belirlemesi yapmanız, size bir nevi filtre olarak yardımcı olur. Bütçenizi belirlemek için piyasada benzer özelliklerde bulunan ürünler arasında kıyaslama yapabilirsiniz. Gerekirse markaların telefon numaralarından onlar ile iletişime geçerek de fiyat alabilirsiniz.

Tavan Vantilatörü Satın Almadan Önce Ürün Ayarlarına Dikkat Edin

Tavan vantilatörü satın almadan önce ürün ayarları diğer önemli noktadır. Ürünlerin modelleri değiştikçe, ürün özellikleri de değişiklik gösterir. Örneğin salınım özelliği vantilatörler için önemli bir yere sahiptir. Salınım özelliği özellikle mekanların genişliği ile doğrudan ilgilidir. Mekanların geniş olması demek, daha çok havanın kontrol altına alınması gerektiği anlamına gelir. Bunun için de vantilatörlerin ek özelliklere sahip olmaları gerekebilir. Tavan vantilatörlerinde ayrıca kademe sayısı özelliği bulunur. Hava sıcaklığının her gün aynı olması beklenemez. Aynı gün içinde bile, saat değiştikçe hava sıcaklıkları arasında dramatik değişiklikler meydana gelebilir. Hava sıcaklığına vantilatörün uyum sağlaması gerekir. Aksi halde ısı kontrolünün sağlanması mümkün değildir. Bir vantilatörde ne kadar çok kademe sayısı olursa o kadar geniş aralıkta hava sıcaklığına uyum sağlamak mümkün olur. Bu nedenle de kademe sayısı yüksek olan vantilatörlerin fiyatları genelde daha yüksek olur. Özellikle iklim farklılıklarının belirgin bir şekilde yaşandığı bölgelerde bulunuyorsanız, satın alacağınız vantilatörlerin kademe sayısının yüksek olmasına özen gösterin.

Tavan vantilatörü satın almadan önce ürünün temizlik ve bakımının nasıl yapılması gerektiğini öncesinden öğrenmenizde fayda var. Unutmayın ki tavan vantilatörü aldığınız zaman bu ürüne özel bakım yapılması gerekecektir. Bu da ek maliyet anlamına gelebilir. Bu maliyetleri karşılayabiliyor olmanız gerekir. Aksi halde zaten ürünü kullandığınız zaman, ürün verimli bir şekilde çalışmayacağından, ödemeni gereken maliyet gereğinden daha fazla olacaktır. Tavan vantilatörü bakımına daha uygun miktarda para harcayarak böyle bir durum ile karşılaşma olasılığını ortadan yok etmiş olursunuz.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar