.

Tavan Vantilatörü Nedir?

 

Tavan vantilatörü ile mekanlarınızda ısı kontrolünü sağlayabilir, ayrıca tozun ve nemin emilmesini sağlayabilirsiniz. Tavan vantilatörü tavana monte edildiği için bu isimle adlandırılmıştır. Monte edilecek olan tavanın özelliklerine göre farklı çeşitlerde tavan vantilatörleri kullanılabilir. Tavan vantilatörleri çeşitlerini seçerken, vantilatörün hangi malzemeden yapıldığı, monte edilecek tavanın özellikleri gibi etkenler önem taşır. Tavan vantilatörü tercih ederken uzman birisinden destek almanız gerekebilir. Eğer konu tekniği hakkında bilginiz yoksa, bu işi bilen birine vermeniz doğru karar verilmesi adına önem taşır. Tavan vantilatörü için hangi çeşidi monte ettireceğinize karar vermeniz daha başlangıçtır. Ürünü kullanırken de dahil, bir çok konuda dikkatli olmanız gerekir. Ancak bu sayede ürün uzun süre boyunca kullanılabilir. Gerekenlerin yapılmaması, ürününüzün verimsiz bir şekilde çalışmasına neden olarak, ekonomik anlamda zarar etmenize yol açar.

Hangi Tavan Vantilatörünü Tercih Etmeliyim?

Tavan vantilatörü tercihi yapmak sanıldığından daha zor olabilir. Yüzlerce çeşit arasında kayıp olabilirsiniz. Böyle bir durumun önüne geçmek için ne istediğinizi net bir şekilde öncesinden planlamanız gerekir. İlk başta karar verilmesi gereken nokta, mekanda ne kadar güçle çalışan bir vantilatöre ihtiyaç duyduğunuzdur. Mekan büyüklüğü, tavan yüksekliği ve mekanı kullanan insan sayısı gibi etmenler farklı çeşit tavan vantilatörleri arasında tercih yapmanıza neden olacaktır. İkinci karar verilmesi gereken nokta en az ilki kadar önemlidir. Bu iş için ne kadar bütçeniz olduğuna en başından karar vermeniz gerekir. Eğer bütçenizi belirlerseniz, almayacağınızın ürünleri en başından elemiş olursunuz. Daha az ürüne bakmanız size zaman kazandırır, daha az enerji harcayarak aradığınız ürünü bulabilirsiniz. Ürününüzü satın almadan önce kara vermeniz gereken diğer önemli nokta da hangi mekan için ürün satın almak istediğinizdir. Tek bir alan için mi, birden fazla mekan için mi vantilatör satın alacaksınız?

Hangi Tavan Vantilatörünü Alacağınızı Tercih Ederken Bunlara Dikkat Etmeniz Gerekir

Tavan vantilatörü tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar her ne kadar çok olsa da, bazı noktalar özel önem arz eder. Örneğin vantilatörleri alırken kademe sayısına dikkat etmeniz son derece önemlidir. Hava sıcaklıkları günden güne bile çok ciddi farklılıklara sahip olabiliyor. Önemli olan satın almak istediğiniz ürünün bu farka uyum sağlayabilmesidir. Vantilatörlerde bulunan kademe özelliği ile ürünün bu özelliğe hangi derecede sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Bir vantilatörde ne kadar çok kademe özelliği bulunursa, o kadar iyi farklı hava derecelerine uyum sağlayabilir demektir. Özellikle hava farklılıklarının fazla olduğu bir iklimde yaşıyorsanız, bu özelliğe dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde mekanda dilediğiniz ısı kontrolün yapmanız mümkün olmaz.

Diğer dikkat edilmesi gereken önemli özelliklerin başında salınım özelliği gelir. Tavan vantilatörlerinin özellikle de büyük alanlarda kullanıldıkları zaman bu özelliklerinin iyi çalışması beklenir. Büyük alanlarda doğal olarak küçük alanlara göre daha fazla açı olacaktır. Bu açıların vantilatör aracılığı ile ısısının kontrol altına alınması gerekir. Bu işi ancak salınım özelliği bulunan bir vantilatör gerçekleştirebilir. Salınım özelliği olmayan ya da salınım özelliği yeterli çalışmayan vantilatörler mekanların ısı kontrolünü sağlamak açısından verimli değildirler.

Neden Tavan Vantilatörünü Tercih Etmeliyim?

Tavan vantilatörü tercihi yapma nedenleri saymakla bitmiyor. Bu nedenle de gün geçtikçe özellikle işletme sahipleri mekanlarında tavan vantilatörleri kullanıyorlar. Tavan vantilatörlerinin satın alındığı mekanlarda sessiz ısı kontrolü sağlanmış oluyor. Makine gürültüsünün olmaması bu zamanda büyük bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle insanların sık ziyaret ettikleri alanlarda gürültü olması işletme sahipleri için büyük problem arz ediyor. İnsanların gürültülü bir mekanda zaman harcamak istemeyecekleri çok açık ortada. Gürültülü çalışan ısı kontrolü mekanizmaları işletmelerin ekonomik anlamda zarara uğramalarına neden olur. Tavan vantilatörlerinin kullanımında bu gibi bir sorunla karşılaşılmaz.

Mekanda ısının kontrolünün sağlanması açısından birden fazla yöntem vardır. Bütün bu yöntemler arasında kıyaslama yapıldığı zaman, tavan vantilatörlerinin eşsiz bir özelliğinden bahsedilebilir. Bu ürünler ekonomiktir. Hem kullanıcılar için ekonomik çözümler sunar hem de çalışma prensipleri sayesinde çevreye zarar vermezler. Enerji tüketimini en az seviyede yapan tavan vantilatörlerinde gereksiz yere para harcamak zorunda değilsiniz. Faturalarınızı daha az öderken çevreye katkı sağlamak da mükemmel bir ayrıcalık olacak!

Tavan Vantilatörleri ile Mekanda Bulunan Fazla Nemden Kurtulabilirsiniz

Tavan vantilatörü ile fazla nemden kurtulmak için ek bir çaba göstermenize, para harcamanıza gerek yoktur. Vantilatör çalışma prensibi gereği zaten ortamda bulunan fazla nemin uzaklaştırılmasını sağlayacaktır. Fazla nem bulunan bir bina zamanla zarar görmeye başlayacaktır. Yapısal bu zarar zamanla gözle görülür bir hal alır. Duvar, zemin ve tavanlarda çatlaklar belirgin hale gelir. Duvar boyaları ve varsa duvar kağıtlarında dökülmeler meydana gelir. BU durumlar hem bir ev özellikle de bir işletme için kötü durumlardır. İşletmelerde bu görüntüler mekanın pis ve kötü görünmesine neden olarak markanın itibar kayıp etmesine neden olur.

Fazla nemler yalnızca estetik açısından değil, aynı zamanda insan sağlığı açısından da tehlike saçar. Rutubet, özellikle uzun zaman sonra solunum sistemi rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu durumun önüne geçmek için hemen müdahale edilmesi gerekir. Son olarak, nem mekan içinde bulunan eşyalara da zarar verir. Koltuklardan aydınlatma elemanlarına, makinelerden aklınıza gelen bütün eşyalar nemin etkisi ile kullanılmaz hale gelebilir. Bütün eşyaların değişmesi için yüksek meblağlarda harcama yapmanız gerekebilir. Bu parayı harcamak yerine iyi tavan vantilatörlerini çok daha uygun fiyata satın alarak, eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Tavan vantilatörlerinden yardım alarak mekanda bulunan fazla nemden kurtulabilirsiniz.

Tavan Vantilatörlerinin Kullanım Alanları Nerelerdir?

Tavan vantilatörlerinin kullanım alanları çok geniş olduğundan kullanıcıları kısıtlamaz. Genel olarak bu ürünlerin geniş mekanlarda kullanılmasının uygun olduğunu söyleyebilirsiniz. Kullanım alanlarının başında insan kullanımının yoğun olduğu yerler yer alır. Özellikle kafe, tiyatro ve opera salonlar, kütüphane gibi alanları ziyaret eden insan sayısı çok fazladır. Bu nedenle de hava sirkülasyonu için özel bir yöntem kullanılması gerekir. Ev tipi hava çözüm yöntemleri bu kadar büyük ölçekteki iç mekanlar için işe yaramaz. Maksimum hava akışının sağlanması gerekir. Maksimum hava akışı yalnızca insanların fazla olduğu alanlar için özel değildir. Bir mekanda insan sayısının az olmasına rağmen hava akışının maksimum olması gerekebilir. Bu duruma verilebilecek en uygun alan depolardır. İnsan sayısının nerede sıfır olmasına karşın, büyüklükleri, tavan yükseklikleri ve içinde saklanan ürünlerin olması gibi faklı nedenlerden dolayı mutlaka özel sistemlerin kullanılması gerekir. Sanayi tesisleri ve hangarlar için de aynı durumdan söz edilebilir.

Tavan vantilatörlerinin kullanıldığı diğer alanlar arasında alışveriş merkezleri bulunur. Alışveriş merkezleri hem büyük alanlardır hem de insan yoğunluğu fazladır. Havanın kaliteli, temiz ve iyi dolaşması gerekir. Alışveriş merkezlerine benzer olarak fuar merkezleri, spor salonları, eğlence merkezleri ve showroomlar için de aynı durum söz konusudur. Özellikle spor salonlarında havalandırma hayati öneme sahiptir. Bir çok insanın terlediği, sürekli fiziksel aktivite yaptığı bir alanda kirli havanın anında ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Ayrıca yerine temiz hava konmalı, ideal sıcaklık da sağlanmalıdır. Şüphesiz bütün bu işleri ev tipi vantilatörlerin yapması mümkün değildir.

Tavan Vantilatörleri Satın Alanlar için Kullanım Önerileri

Tavan vantilatörlerinin satın alınmasından sonra kullanım için öneriler üründen maksimum faydayı almanızı sağlayacaktır. Her şeyden önce satın alınan her ürün ve doğal olarak bu ürünlerin özellikleri birbirinden farklılık gösterecektir. Bu nedenle de bu ürünlerin iyi tanınması gerekir. Satın aldığınız ürün ile birlikte size bir kullanım kitapçığı verilecektir. Bu kitapçık size detaylı bir şekilde ne yapmanız gerektiğinden bahsedecektir. Ürünü kullanmaya başlamadan önce bu kılavuzu detaylı bir şekilde okuduğunuzdan emin olun. Kılavuzu okuduktan sonra sakın atmayın. Bu kılavuza ileride yine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle kılavuzu yeniden bakabileceğiniz şekilde güvenle muhafaza edin.

Kullanım kılavuzunu okudunuz ve artık satın aldığınız ürün hakkında bilgi sahibisiniz. Ne yazık ki işler bununla bitmiyor. Ürün hakkında bilgi sahibi olsanız bile, işler çeşitli sebeplerden dolayı yolunda gitmeyebilir. Bu durumda kılavuzda yer alan bilgiler size yol göstermek konusunda yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda kişinin kendisinin duruma müdahale etmekten kendini çekmesi çok önemlidir. Konu hakkında zaten bilgi ve tecrübe sahibi olan ve bu amaç için hizmet veren teknik servisler bulunur. Gerekli olduğunda bu ekipten faydalanmak için çekinmeyin. Kendiniz müdahale etmeye çalıştığınız zaman durumu daha kötü bir hale getirebilirsiniz. Bu hatayı yapmaktan kaçının.

Tavan Vantilatörlerini Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Tavan vantilatörlerinin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor. Tavan vantilatörlerinin bir çoğu yüksek enerji ile çalışırlar. Bu kadar fazla enerji makinenin zamanla yorulmasına hatta daha ileri durumlarda yanmasına dahi neden olabilir. Bu durumdan kaçınmak için alınması gereken önlem hem çok basit hem de çok etkilidir. Vantilatör çalıştığı zaman ara ara dinlendirmeyi ihmal etmeyin. Tavan vantilatörlerinde en çok karşılaşılan arızaların başında vantilatör motorunun yanması gelir.

Vantilatörlerin hangi türü olursa olsun tam verimle çalışabilmeleri için doğru montaj edilmeleri gerekir. Bunun için de montaj yapan ekibin bilgili ve tecrübeli olması gerekir. Montajın yanlış yapılması yalnızca ürünün verimsiz çalışmasına neden olmaz. Aynı zamanda vantilatörlerin bulundukları yerden düşmeleri ve mekanda bulunan insanların ve eşyaların zarar görmelerine neden olacaktır. Kontrol iplerinin sağlam olması, montajın doğru şekilde yapılması bu olası problemlerin yaşanmasının önüne geçecektir. Bazı montaj türlerinde kişilerin vantilatör kontrol sistemine ulaşmaları mümkün olacak şekilde işlem yapılır. Bu tarz montajlarda kullanıcıların kendileri vantilatörü kontrol edebilirler. Bu da kullanıcılara özgürlük sağlar. Uzaktan kumandalı olan modellerde belli ebat sınırlamaları bulunuyor. Genellikle 50 cm çapında olan vantilatör türlerinde uzaktan kumanda kullanmak mümkün oluyor.

Ürünleri kullanırken, kullandığınız ürünlerin temiz ve bakımlı olduklarından emin olmanız gerekir. Temizlik kullanıcıların kendisi tarafından dış yüzeyden yapılabilir. Bir de iç yüzeyden yapılması gereken ve parçaların çıkarılmasını gerektiren temizlikler vardır. Bu temizlikler kişilerin kendisi tarafından yapılamaz. Teknik servisten faydalanmak gerekir. Temizlik yapılması halinde ürünler verimli bir şekilde çalışır. Aksi halde zamanla biriken tozlar vantilatörlerin veriminin düşmesine yol açacaktır. Tavan vantilatörü bu gibi bir durumda aynı enerjiyi sarf etmesine karşın aynı etkiyi ve ısı kontrolünü sağlayamaz. Sonuç yüksek ödenen faturalar fakat verimsiz bir kullanım olacaktır. Benzer şekilde ürünlerin bakımının yapılması için de belli zaman dilimlerinde teknik servis ile iletişime geçmekte fayda var. Ne kadar düzenli bakım yaptırırsanız unutmayın ki o kadar ürünlerden iyi sonuç almak mümkün olur.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar
whatsapp