.

Tavan Vantilatörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavan Vantilatörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavan vantilatörü kullanımında dikkatli olunması gereken noktalar ürünlerin uzun kullanılması ve üründen verim alınabilmesi açısından son derece önemlidir. Tavan vantilatörü kullanmaya başlamada önce her şeyden önce kişilerin kendi ihtiyaçlarına yönelik doğru tavan vantilatörünü bulmaları gerekmektedir. Piyasada yüzlerce farklı marka ve model seçenek bulunur. Bu seçeneklerin arasından tercih yapmak, sayılarının çok olması nedeni ile zor olabilir. Bu nedenle kişilerin seçenekleri daraltmaları gerekmektedir. Bütçe belirlemesi, özelliklerin belirlenmesi gibi faaliyetlerin bir sürü seçenek arasından daha kolay tercih yapılması adına yol gösterici olacaktır. Doğru vantilatörü seçtikten sonra zaten bu ürünlerin kullanılması da kolay olacaktır.

Tavan Vantilatörü Kullanırken Mutlaka Kullanıcı Kılavuzunun Okunması Gerekir Tavan vantilatörü kullanımından önce kullanıcı kılavuzu okunması şarttır. Her ne kadar kişiler bilgi sahibi olduklarını düşünseler bile bu kılavuzlardan mutlaka faydalanmak gerekir. Hatta kılavuzlar okunmadan ürünlerin paketinden bile çıkarılmaması gerekir. Kullanıcı kılavuzu dikkatli bir şekilde okunduktan sonra atılmamalıdır. Yeniden ihtiyaç duyulması ihtimaline karşılık, mutlaka kılavuzların saklanması gerekir. Kılavuzlarda yazan bilgilerin dışında vantilatörlere müdahale edilmemesi gerekir. Kişilerinin kendilerinin ürünlere müdahale etmesi, bu ürünlerin daha sonra kullanılmayacak durumda olmalarına neden olabilir. Herhangi bir problem ile karşılaşmanız halinde önce kullanım kılavuzunu okuyun. Ardından kılavuzda yazanları uygulayın. Bilgilerin çözemediği durumlar olması halinde, teknik servisten faydalanmanız gerekir.

Tavan Vantilatörü Kullanırken Makineyi Dinlendirin

Tavan vantilatörü kullanımında makinenin dinlendirilmesi son derece önemlidir. Genellikle insanlar makinelerinin motoru yandığı için teknik servis ile iletişime geçerler. Bu durumun nedeni vantilatörlerin çoğu türünün yüksek enerji kapasitesi ile çalışıyor olmalarıdır. Yüksek enerji akımı olduğundan makineler dinlendirilmeden çalıştırıldığında yanar. Motoru yanan vantilatörler yeniden çalıştırılamazlar. Bu durumla karşılaşmamak için yapılması gereken şey oldukça basittir. Vantilatörün ara vermesini sağlayın.

Vantilatörlerin çalışma performansı ile makinenin yanma olasılığı birbiri ile ilişkilidir. Ürünün montajının nasıl yapıldığı ürün verimini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Ürün montajı sırasında kontrol iplerinin kullanıcıların kolay bir şekilde erişilebilecek yerde olması olumlu katkı sağlar. Kullanıcılar dilerseler uzaktan kumandalı olan çeşitlerden tercih yapabilirler. Uzaktan kumandalı olan ürünler genellikle belli ebatlarda olurlar.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörlerini Nerelerde Kullanabilirim?

Sanayi tipi tavan vantilatörü kullanımında mekan seçimi büyük önem taşır. Sanayi tipi vantilatörlerin her yerde kullanılmaları uygun değildir. Özellikle ev gibi dar mekanlarda bu ürünlerin kullanılması gerekmez. Genellikle tavan yükseklikleri fazla, geniş, insan giriş çıkışının çok yapıldığı alanlarda sanayi tipi vantilatörlerinden faydalanılır. En çok sanayi tipi vantilatörlerin kullanıldığı alanların arasında:

Pazar alanları,

Dükkanlar,

Oteller,

Otoparklar,

Fabrika sahaları,

Alışveriş merkezleri,

Showroomlar,

Spor salonları,

Fuar alanları yer alır.

Farklı mekanlarda kullanılacak olan vantilatör özellikleri de değişiklik gösterecektir. Örneğin spor salonunda kullanılan vantilatör ile otoparklarda kullanılan vantilatör her ne kadar sanayi tipi olacaksa da, ikisi için de farklı özelliklerde ürünlerin temin edilmesi gerekecektir.

Tavan Vantilatörü Kullanmaya Başlamadan Önce Ürünün Doğru Monte Edildiğinden Emin olun

Tavan vantilatörü kullanımından önce montajın doğru yapılıp yapılmadığını doğru tespit etmek gerekir. Ürünün doğru montaj edilmesi, ürünün verimli çalışmasını doğrudan etkileyecektir. Montaj türleri çeşit çeşittir. Bazı montaj türlerinde kişilerin vantilatör kontrolünü sağlayabilmeleri adına kontrol panelleri açıkta bırakılır. Bu paneller ile kişiler mekanda hava sirkülasyonu ve ısı için anında müdahale edebilirler. Bazen kontrol panelinin açıkta bırakılmasına gerek olmaz. Vantilatör mekandan farklı bir yerde bulunan ortamdan kontrol edilebilir. Kullanıcılar kontrol paneline erişmek isterlerse uzaktan kumanda seçeneğinden de kontrol sağlayabilirler. Her modelde uzaktan kumanda ile kontrol yapılması mümkün olmayabilir. Eğer uzaktan kumanda özelliği sizin için vazgeçilmez bir özellik ise bu modeller arasından tercih yapanız gerekir.

 

Tavan vantilatörü kullanımı sırasında vantilatör bakımı yapılmadığı durumlarda ürünlerin çalışma kapasitesinde düşüşler meydana gelir. Bakımların bazıları kullanıcıların kendileri tarafından yapılırken bazı bakımların yapılması için ise teknik servisten destek almanız gerekebilir. Bulunulan ortamın özelliğine göre ürün bakımı yapmak gerekir. Ortamın çok tozlu olduğu durumlarda bakım daha kritik bir önem taşır. Haftada bir ya da ayda 2 kere mutlaka vantilatörlerin dışarıdan tozunun alınması gerekir. Bunu yapmak için ıslak bez kullanabilirsiniz. Vantilatörlerin dışı nasıl tozlanırsa, vantilatörlerin içinin de tozlandığı bilinir. Vantilatör içindeki tozların alınması için ürünün parçalarına ayrılması gerekir. Bunu kullanıcılar kendileri yapmamalıdırlar. Eğer vantilatör bakımını yapmazsanız, hem ödediğiniz faturanız fazla olur, hem de mekanınızda istediğiniz etkiyi sağlamanız mümkün olmaz.

Gerçekten Tavan Vantilatörüne İhtiyacınız Olup Olmadığını Tespit Edin

Tavan vantilatörüne ihtiyaç duyduğunuzu sanarken aslında bu ürünlerden farklı modellere ihtiyacınız olabilir. Tavan vantilatörleri genellikle mekanlarda yer sıkıntısı olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Eğer mekanınızda yer sıkıntısı yoksa, tavan vantilatörü seçmeden önce bir kere daha düşünmenizde fayda var. Tavan vantilatörleri eşit şekilde ortamda serinlik yarattıkları için kullanışlıdır. Bu serinlik tavan vantilatörlerin kanat açıklıkları ile mümkün olur. Eğer mekan büyükse ve ortamdaki serinliğin fazla olmasını isterseniz geniş kanat açıklığına sahip olan ürünlere göz atabilirsiniz. Daha fazla kanat açıklığına sahip olan vantilatörlerin fiyatları genellikle daha fazla olur. Fakat vantilatörlerde fiyatın belirlenmesini sağlayan tek etken kanat açıklığı değildir. Vantilatörlerin kullanımında faydalanılan malzeme, ürün güç özellikleri de fiyatın belirlenmesi hakkında etkili olur.

Eğer vantilatör kullanmak istediğiniz mekanda nem problemi varsa, buharlı vantilatörlere göz atmanızı öneriyoruz. Buharlı vantilatörlerde özel bir su haznesi bulunuyor. Bu haznenin içine su konduğu zaman, su ortama buhar olarak verilir. Ortamda nemin az olması uzun vadede sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olur. Özellikle nemsiz ortamlarda solunum hastalıkların baş göstermesi olasıdır.

Tavan Vantilatörü Kullanırken Kademe Sayısını Doğru Ayarlayın

Tavan vantilatörü kullanımında kademe sayısının doğru ayarlanması çok önemlidir. Kademe sayısı ile farklı sıcaklıklara ve ısı değişimlerine uyum sağlamak mümkün olur. İşletmelerde gün içerisinde hatta dakika dakika bile iç mekanda değişimler olur. İnsanların içeri sık girip çıkmaları, mekanda yarı açık ve kapalı alanların bulunması, çoğu zaman mekanların geniş ve yüksek tavanlı olması gibi nedenlerden dolayı ortamda ısı kontrolünün sağlanması kolay olmaz. Bu ortamlarda yaşanılan anlık değişimlere uyum sağlanması açısından, uzaktan kumanda ile vantilatörün ayarlanması gerekir.

Bir vantilatörde bulunan kademe sayısı farklılık gösterir. Kademe sayısı ne kadar fazla olursa genellikle fiyat da o kadar fazla olur. Her mekan için yüksek kademe sayısına sahip vantilatörlerin kullanılması gerekmeyebilir. Bulunulan ortamda keşif yapılarak bu ihtiyacın olup olmadığı bulunabilir. Mekanın ölçüleri, mekan tavan yüksekliği, mekan genişliği, mekanın bulunduğu alan, mekanın hangi sıklıkla kullanıldığı, mekanda bulunan insan yoğunluğu ve buna benzer bir çok nokta kademe sayısının lazım olup olmadığına dair karar verilmesini sağlar.

Tavan Vantilatörü Kullanırken Vantilatörlerin Güç Özellikleri

Tavan vantilatörü kullanımında vantilatör güç özelliği ürün hakkında en önemli özelliklerden bir tanesidir. Sanayi tipi vantilatörler ile diğer vantilatör türleri kıyaslandığı zaman, sanayi tipi vantilatörlerde çok daha fazla enerji kullanımı söz konusudur. Ne kadar fazla enerji kullanılırsa, o kadar çok fatura ödemek gerekecektir. Gereğinden fazla enerji ile çalışan bir ürün kullanmanız yok yere fazla fatura ödemenize neden olacaktır. Fakat yeterli olmayan güçte çalışan vantilatörler de mekanda istediğiniz etkiyi yaratmanıza engel olur. Güç özelliğinin net bir şekilde saptanması çok önemlidir.

Bir mekanda hava kontrolünü sağlamak için birden fazla yöntemden faydalanılabilir. Fakat tavan vantilatörlerine bakıldığı zaman, bu yöntem ekonomiktir. Aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanmış olur. Bunu yapmak için kendi başınıza karar vermek zorunda değilseniz. Hatta hangi marka ile çalışmak isterseniz, o markanın teknik servisinden keşif için destek alabilirsiniz.

Tavan Vantilatörü Kurulumu Nasıl Olmalıdır?

Tavan vantilatörü kurulumu yapılması diğer vantilatör tipleri ile kıyaslama yapıldığında daha zor olur. Bu zahmetli işlemi çoğu zaman kullanıcıların kendileri yapmaz. Teknik servis desteği alınarak montaj en kısa sürede tamamlanabilir. Tavan vantilatörü kurulumu ile ilgili internette detaylı bilgi veren bazı video içeriklerine ulaşabilirsiniz. Fakat her marka ve model vantilatör için aynı şekilde kurulum yapılması mümkün değildir. Bu nedenle farklı marka model için aynı işlemler fayda etmeyecektir. Hatta vantilatör montajını yapmak isterken vantilatörünüzün zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerden destek almanız gerekir.

Tavan Vantilatörü Kullanarak Sessiz bir Ortam Yaratabilirsiniz

Tavan vantilatörü ile sessiz ortamlar yaratmak istemez misiniz? Hava sirkülasyonu için birden fazla yöntem bulunmasına karşın, bu yöntemler arasından işinize en çok yarayacak olanı tercih etmeniz gerekir. Evlerde ve özellikle ofis ve kütüphane gibi işletmelerde sessiz bir ortamın sağlanması son derece önemlidir. Bazı havalandırma ve sirkülasyon çözümleri ortamda ses oluşmasına neden olarak gürültüye neden olabilirler. Çalışılan mekanlarında gürültü bulunan bir ofisin başarılı olması beklenemez. Havalandırma sistemi yüzünden gürültülü bir kütüphaneye ise kimse çalışmak için gitmek istemeyecektir. Mekanda sessizlik hayati öneme sahip olduğu durumlarda tavan vantilatörlerini tercih edebilirsiniz.

Fazla Neme Tavan Vantilatörü ile Dur Deyin

Tavan vantilatörü ile fazla nem problemlerine karşı başarı ile baş edebilirsiniz. İşletme ya da ev ya da neresi olduğu fark etmeksizin bulunulan mekanda ideal nem oranı sağlanmalıdır. Nem oranın fazla ya da az olması insan sağlığı açısından sakıncalıdır. Nem miktarının fazla olması özellikle uzun süren maruz kalmalarda solunum sisteminde zarara yol açar. Fazla nem yalnızca insan sağlığına zarar vermez. Aynı zamanda mekanda bulunan eşyaların da zarar görmesine neden olur. Yaptığınız iş gereği makine kullanıyor olabilirsiniz. Fazla nem bu makinelerin zarar görmesine neden olacaktır. Yatırım yaptığınız yüksek meblağlı bu makineler nemin etkisi ile kullanılmayacak hale gelebilir.

Fazla nem mekanda bulunan mobilyaların da zarar görmesine neden olur. Özellikle ahşaptan yapılan mobilyalar neme karşı dayanıksızdır. Fazla nem binanın yapısal zarar da görmesine neden olacaktır. Binada zamanla tavan, zemin, duvar bölgelerinde çatlaklar ortaya çıkar. İleri durumlarda çatlaklardan kopmalar yaşanabilir. İç mekanda kullanılan duvar boyası ve duvar kağıdı gibi ürünler de nemin etkisi ile birlikte kullanılmayacak bir hal alır. Duvar boyaları duvarda nem yüzünden kalmaz ve dökülmeye başlar. Duvar kağıtları da benzer şekilde yerlerinden sökülmeye başlar. Mekanınızda ideal nem dengesini sağlamak için yapılması gereken şey ilk önce mekan nem oranının ölçülmesidir. Bu ölçüm özel aletler kullanılarak yapılır. Gerekli ölçümler yapıldıktan sonra nem azsa, buharlı vantilatörlerden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Nemin fazla olması halinde tavan vantilatörlerinden kullanabilirsiniz.

 

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar