.

Tavan Vantilatörü ile Klima Arasındaki Fark Nedir?

Tavan Vantilatörü ile Klima Arasındaki Fark Nedir?

Tavan vantilatörü ve klima farkı özellikle sıcak havaların gelmesi ile beraber daha çok merak ediliyor. İnsanlar tavan vantilatörü ve klima arasında gidip geliyorlar. Sıcaklardan korunmak için uzmanların yaptıkları uyarılara kulak vermek gerekiyor. Uzmanların açıklamasına göre sıcak havalardan kurtulmak için hem klima hem de vantilatörlerden faydalanmak mümkündür. Her iki araçtan da verim elde etmek için ürünü kullanmayı bilmek gerekir. Klima ve vantilatörlerin kullanımı bilinmediği için özellikle sıcak havalarda hastanelere çeşitli şikayetler ile gidiliyor. Ürünlerin doğru kullanımının yapılmaması halinde yüz felci bile ortaya çıkabilir. Hem tavan vantilatörü hem de klima kullanımında dışarıda bulunan hava sıcaklığı arasında 5 ile 8 derece arasında fark olabilir. Daha fazla fark olması insan sağlığı açısından zararlı olur.

Tavan Vantilatörü ve Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tavan vantilatörü ve klima kullanımında dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan önemli noktalar şu şekilde sıralanabilir:

Hem klima hem de tavan vantilatörleri için dışarıda bulunan hava sıcaklığı ile içeride bulunan hava sıcaklığı arasında ortalama 6 derece fark bulunması gerekir.

Klimanın ayarının yüksek değil düşük tutulması gerekir.

Klima ve vantilatörlerin bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir.

Vantilatörler ve klimalar direkt olarak kişiye doğru tutulmamalıdır.

Klimalar için dağ esintisi ayarının altında çalıştırılması önerilmez.

Klimaları sürekli çalışır vaziyette bırakmayın.

Mekanınız için ölçü ve güç açısından uygun olan ürünleri tercih edin.

Gece uyurken klima ya da vantilatör açık olmasın.

Soğutma Klima İmalatçıları Derneği Uzmanı Klima Kullanılmasını Öneriyor

Uzmanlar klima kullanımını tercih ediyor. Çünkü uzmanlar vantilatörlerin sıcak havayı bir yerden alıp başka bir yere götürdüğünü söylüyorlar. Bu da iç mekanda aldatıcı bir etki yaşanmasına neden olur. Yani aslında vantilatör kullanımı ile ortamda ısı enerjisinde değişiklik olmaz. Vantilatörde motor sarfiyeti az olur. Fakat yine de çalışması için belli bir miktar enerji tüketimi olması gerekecektir. Ortalama bir vantilatörden 280 watt kadar güç almak mümkündür. Klimanın enerji sarfiyatına bakıldığında daha düşük olduğu gözlemlenir. Özellikle kapalı alanlarda klima kullanılması şarttır.

Tavan Vantilatörü mü Klima mı Tercih Etmeliyim?

Tavan vantilatörü mü klima mı tercih etmeliyim diye merak ediyor olabilirsiniz. Klima mı beni hasta eder yoksa vantilatör mü diye düşünüyor olabilirsiniz. Genellikle insanlar klima kullanımının insanlar için zararlı olduğunu vantilatörün ise daha sağlıklı olduğunu düşünürler. Oysa bilinenin aksine vantilatörler de klimalar kadar insan sağlığı için zararlıdır. Klimanın neden olduğu hastalıkların tümüne aslında vantilatörler de neden olur. Bu hastalıklar arasında:

Boyun tutulması,

Sırt tutulması,

Üst solunum yolu hastalığı,

Kas spazmları,

Akciğer hastalıkları yer alır.

Bütün bu hastalıklara yakalanmamak adına bilinçli kullanım şarttır.

Tavan Vantilatörleri ile Klimaların Özelliklerinin Karşılaştırılması

Tavan vantilatörü ile klima özellikleri özellikle bu ürünler satın alınmadan önce iyice araştırılmalıdır. Vantilatörler ortamların ısı derecelerini değiştirmezler. Oysa klimalar hava sıcaklığı hem yükseltme em de düşürme etkisine sahiptirler. Vantilatörler çalışmak için belli bir seviye enerji sarf edilmesini gerektirse bile, buna karşılık klima ile kıyaslandıkları zaman harcadıkları enerjinin karşılığını tam olarak sunamazlar. Klimalar çevre dostudurlar. Sağlıklı gaz tüketilerek çalışırlar. Buna karşılık vantilatörler elektrik enerjisi ile çalışırlar. Yani enerji kullanımı söz konusudur. Klimadan sağlanan serinlik hissinin vantilatörden elde edilmesi mümkün değildir. Klimaların aynı zamanda ortamda bulunan tozları ve kirleri uzaklaştırma özellikleri bulunur. Fakat vantilatörlerin bir çoğunda  bu ek özellik bulunmadığında bu etkiyi almak mümkün değildir.

Klima Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Klima satın almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Her şeyden önce piyasada bulunan klima tiplerinin iyi araştırılması gerekiyor. Farklı mekanlar için farklı özelliklere sahip klimaların tercih edilmesi uygun olur. Klima almadan kapasite hesabının doğru yapılması gerekir. Klima BTU değeri doğru saptanmalıdır. Bunun için klima satın almak istediğiniz markanın teknik servisinden faydalanmanız gerekecektir. Klima tercih ederken, enerji harcaması dikkat etmeniz gereken önemli bir konudur.  Ne kadar çok enerji harcanırsa, doğal olarak ödenmesi gereken fatura miktarında da artış gösterecektir. Fazla enerji harcanması doğa için de zararlı olur. Farklı marka modellerin farklı enerji seviyeleri vardır. Satın alacağınız klimanın ses özelliklerine de dikkat etmenizde fayda var. Yüksek sesle çalışan bir klima istemezsiniz. Bunun yerine sessiz bir klima tercih edin. Ayrıca klimanın temizlik özelliklerini de atlamayın. Klimaların temizlenmemesi halinde, klimalar verimli çalışamaz. Son olarak klimaların sahip olduğu ek özelliklere göz atın. Bazı modellerdeki özellikler ürünlerin daha konforlu kullanılmaları anlamına gelir. Genellikle özelliklerin çoğalması ile birlikte ödenmesi gereken fiyat da artış gösterir.

Klima Satın Almadan Önce Enerji Sınıflarına Dikkat Edin

Klima satın almadan önce enerji sınıflandırması diğer dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Klimalar için 4 farklı enerji sınıfı bulunuyor. A’dan 4 plus A olmak üzere bu farklı enerji sınıfları faturalarınızın daha az gelmesine katkı sağlar. Enerji sınıflandırmasında ne kadar çok artı bulunursa, klima o kadar verimli çalışmış olur. Klimalarda inverter teknolojisi adı verilen bir sistem bulunuyor. Bu sistem çok az enerji harcanarak klimanın çalışmasına devam etmesini sağlar. Hem mekanda bulunan ideal sıcaklığın keyfini çıkarabilir hem de aynı zamanda enerji tasarrufu yaparsınız. Bu klimalar on and off olarak da biliniyor. Belli sıcaklığa eriştikten sonra klima duruyor. Ardından klima kumandadan dilenilen zamanda yeniden çalışmaya başlıyor.

Aktif enerji kontrolü ile kontrol sizde olacak. Odada bulunan kişi sayısı, ortamın kullanılma şekli ve buna benzer etkenler ile sıcaklığın kontrol altına alınması zorlaşabilir. Klimanın aktif enerji tasarrufu özelliği sayesinde ilk kademe için yüzde 20, ikinci kademe için yüzde 40 son olarak üçüncü kademe için ise yüzde 60 a kadar tasarruf sağlayabilirsiniz.

Klima ile Mekanda Konforun Keyfini Çıkarmaya Başlayın

Klima ile mekan konforu sağlamak istemez misiniz? Klimaların sahip olduğu wi fi connect özelliği ile uzaklık artık bir engel olmaktan çıkacak. Bu özellikten faydalanmanız için internet bağlantısı olan telefon ya da tabletlerden faydalanmak gerekecek. Klimanın bulunduğu alanda olmadığız zaman endişe etmeniz gerekmez. Klimayı bulunduğunuz yerden açıp kapatabilirsiniz. Sabah işe mi gideceksiniz? Wi fi özelliği ile kumandaya basın ve daha iş yerine gitmeden ofisinizi ısıtmaya başlayın. Normal şartlar altında klimayı o an çalıştırdığınızda yüksek enerjide çalıştırmanız gerekir. BU durum daha çok fatura ödemenize neden olur. Fakat evinizden klimayı çalıştırmaya başladığınız zaman düşük enerjiden faydalanırsınız. Bu nedenle fazla fatura ödemekten kurtulmuş olursunuz.

Tavan vantilatörü ve klima arasında kaldıysanız mekanda ihtiyacınız olan özelliklerin ne olduğunu bir kağıda yazabilirsiniz. İhtiyacınız olan maddelere göre bir seçim yapabilirsiniz. Gerekirse teknik servisten destek alarak sizi uygun olan bir ürüne yönlendirmelerini onlardan isteyebilirsiniz. Doğru seçimi yapmak için acele etmeyin. İhtiyacınız olan ürünü bulunca satın alın.

 

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar