.

Tavan Vantilatörü Çok Elektrik Yakar mı?

Tavan Vantilatörü Çok Elektrik Yakar Mı?

Tavan vantilatörü elektrik yakımı konusunda pek çok kişi tereddüt etmektedir. Ancak bu konuda herhangi bir endişe duymanıza gerek bulunmamaktadır. Tavan vantilatörü oldukça az elektrik yakan ve yüksek tasarruf sağlayan bir seçenektir.

Klima mı Tavan Vantilatörü mü Daha Çok Yakar?

Klima ile tavan vantilatörü elektrik yakımı incelendiğinde klimanın çok daha fazla elektrik tükettiği görülmektedir. Ortalama bir klima 1200 Watt ila 2500 Watt arasında bir elektrik kullanımı gerçekleştirmektedir. Ortalama bir tavan vantilatörü ise 70 Watt ila 100 Watt arasında enerji kullanmaktadır. Yani aralarında ciddi bir elektrik kullanımı farkı bulunmaktadır. Tavan vantilatörlerinin yazın sağladığı enerji tasarrufunun yanı sıra kışın kombi yanarken kullanılması durumunda sıcak havayı da mekana dağıtacağını göz önünde bulundurduğunuzda, tavan vantilatörü tercih ederek bütçeniz için son derece doğru bir tercih olacağını görmeniz mümkündür.

Vantilatör Ne Kadar Elektrik Harcar?

Vantilatör elektrik harcaması tahmini olarak şu şekilde incelenebilmektedir:

Tavan vantilatörü elektrik harcamasını incelemek için öncelikle elektrik birim fiyatı hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir. Elektrik birim fiyatına dahil edilen bazı tutarlar bulunmaktadır. KDV, dağıtım bedeli, TRT payı gibi örneklendirilebilecek bu tutarlar eklendiğinde, bölgeden bölgeye değişmekle birlikte ortalama 60 kuruşluk bir elektrik birim fiyatı ortaya çıkmaktadır. Yani 1 kW, 60 kuruşa eşit olmaktadır.

Elektrikli cihazların birim zamanda harcadığı enerji Watt cinsinden ölçülmektedir. 1000 Watt, 1 kW'ye eşit olmaktadır.
Vantilatörlerin ortalama 70 Watt enerji tükettiği bilinmektedir. Yani 24 saat boyunca açık kaldığında 1.680 Watt enerji harcanmaktadır. Bu enerji 1.68 kW olarak dönüştürülebilmektedir.
Elektrik birim fiyatı 1 kW = 60 kuruş şeklinde hesaplandığına göre, 24 saat açık olan bir tavan vantilatörü yaklaşık 1 TL enerji harcayacaktır.

Klima Ne Kadar Enerji Harcar?

Klima elektrik harcaması aynı yöntem kullanılarak şu şekilde incelenebilmektedir:

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz elektrik birim fiyatı aynı kalmaktadır. Yani 1 kW, 60 kuruş olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamaya KDV, dağıtım bedeli, kaçak kullanım bedeli ve TRT payı gibi bedeller dahil edilmektedir.

Diğer elektrikli cihazlarda olduğu gibi klimanın da birim zamanda harcadığı enerji Watt cinsinden ölçülmektedir. 1000 Watt, 1 kW'ye eşit olarak hesaplanmaktadır.

Klimaların ortalama harcadığı enerji 1200 Watt ila 2500 Watt arasında değişiklik göstermektedir. Hesaplamamızda 1200 Watt enerji harcanmasını dikkate aldığımızda, 24 saat içerisinde harcanan enerji, 28.800 Watt olmaktadır. Bu enerjiyi kW'ye dönüştürdüğümüzde 28.8 kW enerji tükettiği görülmektedir. Bu tüketim yalnızca 24 saat içerisinde gerçekleşmiştir.

Birim fiyat üzerinden hesaplama yapıldığında, 24 saat açık olan bir klima yaklaşık 17,28 TL elektrik harcamaktadır.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar