.

Tavan Vantilatörü Çeşitleri

Tavan vantilatörü çeşitleri ile farklı mekanlara özel çözümler sağlayabilirsiniz. Tavan vantilatörü özellikle insan kalabalığının fazla olduğu geniş alanlarda etkin bir kullanım sunmaları ile bilinirler. Tavana monte edildiklerinden mekanda yer tasarrufu sağlanır. Farklı kanat açıklıkları ve malzemeler kullanılarak üretildiklerinden mekan için özelleştirilebilirler. Ürün üretiminde kullanılan malzeme özelliği, kanat açıklık ölçüleri, sayısı gibi farklı etmenler fiyat belirlenmesinde etkili olurlar. Farklı özelliklerde üretilebiliyor oluşları sayesinde bütçenize uygun bir çözüm üretmekte zorlanmazsınız. Hem küçük hem de daha geniş alanlarda kullanım için uygundurlar. Mekanda bulunan havanın sirküle edilmesine yardımcı olmanın dışında, toz ve kir gibi insan sağlığına zararlı olan unsurların mekandan uzaklaştırılmasına yardımcı olurlar. Yüzlerce farklı çeşit tavan vantilaötürünün arasından en doğru tercihi yapmak için teknik birimden faydalanmanız gerekebilir.

Tavan Vantilatörü Kullanım Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tavan vantilatörü kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Bu noktalara dikkat ettiğiniz zaman ürününüzü daha uzun süre, daha verimli bir şekilde kullanmanız mümkün olur. Her şeyden önce, ürünü kullanmayı bildiğinizi düşünseniz bile yinede mutlaka ürün kullanım kitapçığını okumanız gerekir. Bu kitapçığı okuduktan sonra saklamayı unutmayın. Olası ortaya çıkabilecek bir hata ya da beklenmedik bir durumda bu kılavuzdan faydalanabilirsiniz.

Tavan vantilatörleri çeşitlerinin büyük çoğunluğu genellikle yüksek enerji ile çalışırlar. Bu nedenle de kullanımları sırasında mutlaka dinlendirilmeleri gerekir. Dinlenmeyen vantilatörler zaman geçmesi ile birlikte yorulurlar. Bu nedenle de verimsiz çalışmaya başlarlar. Bazı durumlarda ürünler yanarak kullanılmayan hale gelebilirler. Bu istenmeyen durumlarla karşılaşmamak adına, vantilatörlerin dinlendiğinden emin olun.

Ürünü kullanım sırasında arızalar meydana gelebilir. Böyle bir durumda ürüne müdahale etmeyin. Bu durum ürünün daha fazla zarar görmesine neden olabilir. İşi bilen bir teknik ekip yardımı ile arızaların üstesinden gelebilirsiniz.  Yetkili teknik servis iletişim bilgilerini daima ulaşmanız kolay bir yerde saklamanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Teknik servisten belli zaman aralıklarında yardım almayı ihmal etmeyin. Düzenli aralıklar ile ürün bakımı yapılması, ürün verimliliğinin sağlanması açısında bir zorunluluktur.

Tavan Vantilatörü Montajının Doğru Yapılması Çok Önemlidir

Tavan vantilatörü montajının doğru yapılması çoğu kullanıcı tarafından küçümsenen bir durum olmakla birlikte kesinlikle küçümsenmemelidir. Montajın doğru yapılması kullanım açısından büyük kolaylık sağlar. Yanlış yapılan montaj ise, düzeltme yapılmadığı halde bazı problemlere neden olur. Montaj sırasında iyi bir teknik ekip, ürün kontrol panelini ve güç düğmesini erişebilir bir yerde bırakacaktır. Bu sayede kullanıcı dilediği zaman müdahale sağlayabilir. Bu kontrol mekanizmaları sürekli açıkta bulunmamalıdır. Özellikle mekanizmaların sürekli insanların bulunduğu yerlerde açıkta bırakılması sıkıntılara davetiye çıkaracaktır. Kontrol panelinin bulunması gereken yere mekan özellikleri de etki eder.

Tavan vantilatörlerinin bir çoğunda uzaktan kumanda özelliği bulunur. Montajdan önce bu özellikten faydalanmak istediğinizi belirtmeyi unutmayın. Kontrol kumandası ile kullanımda kolaylık saplanmış olur. Ürünler hem yarı açık hem de kapalı alanlara montaj edilerek kullanılabilir. Nasıl bir alana montaj edildikleri fark etmeksizin ürünlerin mutlaka temizliklerinin ve bakımının sağlanması gerekir. Bu şekilde ürünler uzun süre dayanır.

Tavan Vantilatörü Boyutlarını Ürünü Kullanacağınız Mekana Göre Tercih Edebilirsiniz

Tavan vantilatörü ebatları çok çeşitli olduğundan hemen her alanda kullanılmaları mümkündür. Ürün boyutları ürün türüne göre değişiklik gösterir. Yalnızca ürünün çeşidi değil, ürünün montaj edileceği yer de ürün boyutlarının belirlenmesinde etkili olur. Montaj yapılacak duvar tavan özellikleri, kullanılan malzemeler ve mekanda yaratılan etkilerin tümü bir bütün olarak ele alınmalıdır. Genellikle bu ürünlerin çap ebatları 20 inçten başlar. 20 inç cm olarak 50 cm’e denk gelir. 30 inç ve hatta daha büyük boyutlarda bile vantilatörler bulunur. 30 inç cm cinsinden ifade edildiğinde 75 cm’e denk gelir. Ebatların belirlenmesinde:

Ürün emniyeti,

Sıcaklık miktarı,

Model özellikleri gibi diğer etmenlere göre değişiklik gösterir.

Tavan Vantilatörü Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Tavan vantilatörü kullanımı ile sağlanan avantajlar başında ekonomik çözümler sunmaları gelir. Önceden yüklü miktarda ödediğiniz faturalara karşın, tavan vantilatörleri ile ne kadar az fatura ödediğinizi gördüğünüz zaman şaşıracaksınız. Bu durum yalnızca kişisel çıkar sağlamanızdan çok daha fazlasıdır. Az enerji kullanımı ile birlikte çevreye de saygı göstermiş olursunuz. Vantilatör kullandığınız zaman ortama ek ses gitmez. Diğer yöntemlerden faydalandığınız zaman, mekanda istenmeyen bir gürültü oluşabilir. Özellikle insanların kullanımına açık olan mekanlar sırf bu nedenle tercih edilmeyebilir. Bu durum işletmeler için ekonomik anlamda zarar etmeleri ile eş değerdir.

Tavan vantilatörü kullandığınız zaman yalnızca mekanda ısı kontrolü sağlanmaz. Buna ek olarak mekanda bulunan kötü kokuların ve tozların da kontrolünü sağlarsınız. Yapılan araştırmalar sağlık için temiz hava solunmasını tavsiye eder. Tozlu ve kirli havayı solumak solunum sisteminin zarar görmesine neden olarak, hasta olmanıza yol açar. Mekan kullanımına göre, vantilatör olan yerde fazla nem ve rutubet olabilir. Fazla nem ve rutubet insan sağlığı için zararlı olmakla beraber, hem bina yapısına hem de mekan içinde bulunanların zarar görmesine yol açar. Tavan vantilatörü kullandığınız zaman mekanda bulunan fazla nemin uzaklaştırılmasını sağlamış olursunuz.

Tavan Vantilatörünün Kullanımı Önerilen Alanlar Nelerdir?

Tavan vantilatörü kullanımı önerilen alanlar başında maksimum hava akışının sağlanmak istendiği alanlar gelir. Bu alanlar sanayi tesisleri, depo ve hangarlar olabilir. BU gibi mekanlarda herhangi bir vantilatör kullanılması istenilen etkinin yaratılmasına yaramaz. Özel vantilatörlerin kullanılması ve özel çözümlerin sunulması şarttır. İnsan kullanımının çok olduğu yerlerde de herhangi bir vantilatör kullanmak faydalı olmayacaktır. Kafeterya gibi alanlar, özellikle büyük kütüphaneler, opera salonları ve tiyatro salonları gibi mekanlara insan giriş çıkışı çok olur. Pek çok insan aynı anda aynı havayı solur. Havaya kısa sürede fazla miktarda toz karışır. Isı kontrolünü sağlamak kolay değildir. Hem tozun mekandan uzaklaştırılması hem de ısı kontrolünün sağlanması için tavan vantilatörlerinden faydalanmak gerekir. Mekanlarda fazla insan bulunmamasına karşın yüksek tavanlı olmaları da özel vantilatörlerin kullanılmasını gerektirir. Özellikle:

Spor salonları,

Fuar alanları,

Eğlence merkezleri,

Showroomlar,

Alışveriş merkezleri gibi alanlarda hava akışının sağlıklı olması için tavan vantilatörleri etkili rol oynarlar.

Tavan Vantilatörünün Özellikleri

Tavan vantilatörü özellikleri ürün satın almadan önce iyice araştırılmalıdır. İlk dikkat edilmesi gereken önemli özellik üründeki kademe sayısıdır. Kademe sayısı değişken olan hava sıcaklıklarına karşı önlem almanızı sağlar. Hava her gün aynı sıcaklıkta olamaz. Bu farklı sıcaklıklara karşı, vantilatörün uyum sağlayabilmesi gerekir. Değişik kademe sayıları daha değişik hava sıcaklarına uyum sağlanabilmesi anlamına gelir. Genelde çok kademe bulunan ürünlerin fiyatları da diğer ürünler ile karşılaştırıldığı zaman daha fazla olur. Uzun vadede bakıldığı zaman, bu özellik kısa sürede size sağlayacağı faydalar ile kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Vantilatör satın alırken salınım alım özelliğine de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle fazla geniş mekanlarda salınım özelliği mekanın farklı açılarının ısı kontrolünün yapılmasına yardımcı olur. Salınım özelliği bir vantilatörün sağa ve sola dönme yeteneği olarak kabaca tarif edilebilir. Tavan vantilatörlerinde ve diğer vantilatörlerde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi de ürün gücüdür. Gereğinden fazla güçlü bir ürün almanız yok yere enerji sarf etmenize neden olur. Bu yüzden hem daha çok fatura ödersiniz hem de fazla enerji harcayarak doğaya zarar vermiş olursunuz. Vantilatör satın alırken ideal güç aralığını saptamanız gerekir. Bu hesaplama sizi ödemeniz gereken fazla faturalardan da kurtarır, çevre dostu bir önlem almanızı da sağlar.

Mekanda Hangi Vantilatör Çeşidini Tercih Etmeliyim?

Mekanda tercih edilmesi gereken vantilatör çeşidi belirlerken devreye giren bir çok farklı etmen vardır. Her vantilatörün farkı bir özelliği bulunur. Çeşitli ürün özellikleri farklı mekanlarda vantilatör kullanılmasına olanak sağlar. Sanayi tipi vantilatörleri örneğin, ev dışında daha çok iş yeri tarzı geniş ve büyük mekanlarda kullanım için uygundur. Yüksek enerji ile çalışarak verimli ısı kontrolü sağlanmasına yardımcı olurlar. Açık alanlarda da dahil olmak üzere çoğu yerde kullanılabilir. Ayaklı vantilatörler ise bir yerde farklı mekanlar arasında ısı kontrolü sağlamak isteyenler için idealdir. Çünkü bu tür ürünlerin taşınmaları mümkündür. Kolayca taşınırlar. Farklı boyutlarda üretilebilirler. Ürünlerin yükseklikleri de elle ayarlanabilir. Mekanda hem nem dengesini hem de ısı kontrolünü sağlamak isteyenler için buharlı vantilatörlerin tercih edilmesi etkili olur. Buharlı vantilatörler sulu vantilatörler olarak da adlandırılmaktadır. Bu ürünlerin genellikle aşağı kısmında özel bir su haznesi bulunur. Bu haznenin içine su konduğunda mekana buhar verilir. Özellikle solunum yollarında problem olan insanlar bu vantilatör sayesinde hastalıkları ile birlikte şikayetçi oldukları yan etkilerin azalmasını sağlayabilirler. Bu vantilatörler de çoğu zaman ayaklı üretildiklerinden kullanım açısından bakıldığında kolaydır.

Son olarak tavan vantilatörleri ismini monte edildikleri yerden almışlardır. Vantilatörler üretilirken farklı malzemeler kullanılabilir. Bu malzemeler fiyatta belirleyici rol oynarken farklı yerlerde montaj imkanı sağlarlar. Özellikle hafif alanlar için hafif vantilatörlerin kullanılması uygun olur. Ağırlık için uygun olanlar için daha büyük ve ağır malzeme kullanılarak üretilen tavan vantilatörlerinin montajı yapılabilir. Tavan vantilatörlerinde ürünlerin kanat açıklıkları artıkça, ürünlerin serinlettikleri alanlar da genişlemiş olur. Daha geniş alanlarda daha büyük vantilatörlerin kullanılmasının nedeni budur.

Tavan Vantilatörü Tercihi Yaparken Bu Soruları Kendinize Sorun

Tavan vantilatörü seçimi için sorulması gereken sorular aşağıda verilmiştir. Bu sorulara ekleme yaparak doğru vantilatöre sahip olma şansınızı artırabilirsiniz:

Satın almak istediğim ürün için en fazla ne kadar ödeme yapabilirim?

Mekan ölçüsü ürün kullanımı açısından uygun mu?

Ürünü satın aldıktan ve monte ettirdikten sonra mekanda kısıtlanma olur?

Ürünün gücü mekanda istenilen etkinin elde edilmesi için yeterli olacak mı?

Her ay ödenmesi gereken fatura giderleri karşılanabilir mi?

Ürün malzeme seçimi mekanın geri kalanı ile uyum içinde mi? Yoksa ürün genel tasarım için estetik olmayan bir görüntü mü sunuyor?

Ürün satın almadan önce marka ve modeller arasında karşılaştırma yapıldı mı? Gerçekten mekan için muhtemel en iyi çözüm mü bulundu?

Vantilatör bina yapısında bulunan diğer sistemler ile uyum içinde çalışıyor mu?

Bu soruları  tavan vantilatörü satın almadan sormanız son derece önemlidir. Aksi halde istemediğiniz, işinize yaramayacak ya da kullanım sırasında problem çıkaracak bir ürün satın alma ihtimaliniz yüksektir. Sorularınıza vereceğiniz cevapları gerekirse bir deftere not edebilirsiniz. Notlarınızı gerekli olması halinde satın almak istediğiniz marka müşteri temsilcisi ile paylaşabilirsiniz.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar