.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Nedir?

 

Sanayi tipi tavan vantilatörü ev gibi alanların dışında havanın sirkülasyonun sağlanması, soğuması adına kullanılan ürünlerdir. Sanayi tipi tavan vantilatörlerin en önemli özellikleri bu vantilatörlerin ev tipi vantilatörler ile kıyaslandıkları zaman çok daha yüksek Watt (enerji) gücüne sahip olmaları gelir. Sanayi tipi vantilatör kullanarak enerjiden tasarruf edersiniz. Eğer ay sonu gelen faturalarınız yüksek olmasından şikayet ediyorsanız, sanayi tipi vantilatör çözümlerinden faydalanmanız gerekiyor demektir. Bu ürünlerin kullanımlarının kolay olmaları da kullanıcılar için artı sağlar. Büyük olmalarına karşın, ürünlerin çoğunda bulunan manuel kontrol panelleri kullanıcıların uzman olmamalarına karşın bu vantilatörleri kolayca kontrol etmelerini sağlar.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Nerelerde Kullanılabilir?

Sanayi tipi tavan vantilatörlerinin kullanma alanları genel bakıldığında geniş ve büyük alanlar oldukları görülür. Bu alanların başında depo gibi yerler gelir. Fakat maksimum hava akışının istendiği herhangi bir alanda da kullanılmaları gerebilir. Hava akışının önemli olduğu ve mümkün olan en yüksek seviyede sağlanması istenilen alanlar arasında sanayi tesisleri, hangarlar ve depolar gelir.

Bunun dışında mekan çok geniş olmasa da fazla insan tarafından kullanılan mekanların mutlaka uygun şekillerde hava akışının sağlanması gerekir. Müzeler, kafeler, kütüphaneler tiyatro salonları ve opera salonları gelir. Çok insan tarafından kullanılan mekanlarda hava akışı önemli bir sağlık meselesidir. Solunan havanın kalitesi sağlanmalıdır. Havada toz, kir bulunmamalıdır. Bunun sağlanması için de mutlaka uygun bir vantilatörden destek almak gerekir. Sanayi tipi tavan vantilatörlerinin geniş ve yüksek tavana sahip mekanlarda da kullanılmaları gerekir. Özellikle alışveriş merkezleri, fuar alanları, spor salonları ve showroom gibi alanlar sanayi tipi vantilatörleri ile havalandırılmalıdır. Bu gibi mekanlarda ev tipi vantilatörlerin kullanımı yeterli olmaz. Mutlaka daha yüksek enerji seviyesine sahip ürünler ile havalandırılmaları gerekir.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Kullanmanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Sanayi tipi tavan vantilatörlerinin kullanmasının sağladığı faydaların başında bu ürünlerin sesiz bir ortam sağlamalarına yardımcı olmaları gelir. Vantilatörler çalışırken mekanın gürültülü olmasına neden olmaz. Vantilatör kullanılan mekanda kişiler sesiz bir ortamın keyfini çıkarırlar. Diğer soğutma sistemleri vantilatörlere göre daha çok enerji harcanmasına dolayısı ile de daha çok fatura ödenmesine neden olurlar. Vantilatör tercih ederek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Enerji verimliliği hem bütçenize katkı sağlar hem de çevreye daha az zarar verir. Ekonomik ve çevre dostu çözümler için sanayi tipi tavan vantilatörleri tercih edilebilir.

Ortamda gereksiz sıcak hava ve kötü kokular bulunabilir. Bu istenmeyen durumların engellemesi için vantilatörler kullanılabilir. Özellikle kalabalık olan ortamlarda bu problem ile sık karşılaşılır. Kötü kokular ve toz, insan sağlığı için zararlıdır. Özellikle tozlu havaya uzun sürer maruz kalmak, kişinin solunum sistemi başta olmak üzere vücudunun çeşitli bölgelerine zarar gelmesine neden olur.

Özellikle geniş mekanlarda, mekanın konuma göre rutubet sorunu ile karşılaşılabilir. Bu durumda zaman içinde hem yapının kendi zarar görür hem de bina içinde yer alan eşyaların zarar görmesine neden olur. Mobilyalardan tutun da makinelere kadar her şey nemden nasibi alarak zarar görmesine neden olur. Ortamda bulunan fazla nemin azaltılması için vantilatörlerden faydalanabilirsiniz.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Seçimi Yaparken Sorulması Gereken Bazı Sorular

Sanayi tipi tavan vantilatörlerin seçiminde sorulması gereken sorular sizi doğru ürünü satın almaya yönlendirecektir. Aşağıdaki sorulara siz de yeni sorular ekleyebilirsiniz.

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Vantilatörü nerede kullanmak istiyorum?

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Vantilatör almak için bütçem nedir?

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Vantilatör türünü doğru saptadım mı?

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Vantilatörü kullanmak istediğim mekan boyutları yeterli mi?

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Satın alacağım vantilatörün sahip olması gereken en az ve en fazla enerji gücü aralığı kaç olmalıdır?

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Vantilatör almadan önce markalar ve modeller arasında karşılaştırma yaptım mı?

<!-- [if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->Vantilatör özellikleri isteklerimi ve ihtiyaçlarımı karşılamak için yeterli mi?

Bu sorulara elinizden geldiği kadar net cevap vermeye çalışın. Gerekirse cevaplarını bir kağıda not edin.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Seçimi Yaparken Hangi Noktalara Dikkat Etmek Gerekir?

Sanayi tipi tavan vantilatörlerin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında ürün fiyatı gelmektedir. Bütçenizi aşmayacak fakat ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ürün satın almanız gerekir. Ürünlerin fiyatını belirleyen bir çok farklı etmen bulunur. Ürün yapımında kullanılan malzemeden tutun, kanat açıklığına, ürünün gücüne ve türüne göre etkenlerin hepsi fiyat açısından farklıdır. Vantilatör satın almadan önce bütçe belirlemesi yapmak, ardından ürünleri araştırmakta fayda vardır.

Hava sıcaklıkları hiçbir zaman sabit kalmaz. Farklı sıcaklıklara vantilatörün uyum sağlayabilmesi gerekir. Bunun sağlanması için vantilatörlerde kademe sayısı çok önemlidir. Bür vantilatörde ne kadar çok kademe sayısı olursa o kadar iyidir. Çok kademe sayısı, daha geniş aralıkta sıcaklıklara uyum sağlanması anlamına gelir. İleri kademe seçenekleri serinliğin artmasını sağlar.

Vantilatör satın almadan önce vantilatör salınım özelliğine dikkat edin. Salınım özellikleri vantilatörlerin mekanın farklı açılarında hava sirkülasyonunun sağlanmasına yarar. Vantilatörün sağa ve sola dönmesine yarayan işte bu salınım özelliğidir.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Seçimi Yaparken Gücüne Dikkat Edin

Sanayi tipi tavan vantilatörlerin seçiminde güç özelliği teknik bir konu olduğunda sıkça hata yapılan bir alandır. Oysa vantilatörler hakkında dikkat edilmesi gereken belki de en önemli özelliklerden bir tanesi, Watt yani gücüdür. Vantilatörün ne çok güçlü ne de yetersiz güçte olması istenir. İdeal watt özelliğinin saptanması gerekir. Bu özellik ileride gelecek faturalarınızdan tasarruf etmenize yardımcı olabileceği gibi, yanlış saptama yapılması halinde, ödenmesi gereken miktardan çok daha fazla para ödemenize neden olabilir.  Fazla güçlü ürünlerin satın alınması iyi bir ürün alındığı anlamına gelmez. Bu ürünler yüksek kapasitede çalışacağından fazla enerji kullanılmasına neden olur. Sonuç her ay boşuna ödediğiniz yüksek miktarda faturalar olabilir. Buna karşın az güce sahip makinelerin satın alınması, mekanda istediğiniz etkinin sağlanmasına engel olur.  Mekan sürekli sıcak olur. Kokular ve fazla nemin uzaklaştırılması sağlanmaz.

Düşük fatura ödemenize karşın, istediğiniz etkiyi sağlayamadığınızdan yine fazla ödeme yapmış gibi olursunuz. İdeal güç aralığı tespit edildiği zaman mekanda istediğiniz sıcaklık hakimdir. Mekanda kötü koku, fazla nem olmaz. Ay sonu faturanızı gördüğünüzde diğer sistemler için ödediğiniz miktarın ne kadar altında ödediğinizi fark ederek tasarruf sağlarsınız. Vantilatör için güç tespitini kendi başınıza tespit etmeniz mümkün olmayabilir. Özellikle konu hakkında teknik bilginiz yoksa, yanlış karar vermeniz çok olasıdır. Olası yanlışların önüne geçmek açısından yapılabilecek en akıllıca şey, bu konuda bilgi sahibi olan tecrübeli bir kimseden yardım almaktır. Hangi markanın ürününü satın alacaksanız o marka ile iletişime geçerek teknik ekiplerinden destek isteyebilirsiniz.

Farklı Vantilatör Tipleri Nelerdir?

Farklı vantilatör tipleri sayesinde birebir ihtiyacınıza yönelik ürünleri satın alabilirsiniz. Tavan vantilatörlerinden buharlı vantilatörlere kadar geniş yelpazede yer alan ürün çeşitleri, ürünü kullanacağınız mekana ve özelliklerine uyum sağlar. Buharlı vantilatörler en çok kullanılan vantilatör çeşitlerinden bir tanesidir. Buharlı vantilatörlerin sağladığı en büyük avantaj ortamda nem dengesinin korunmasıdır. Bu vantilatörlerde su haznesi bulunur. Bu hazneye konulan su buhar halinde mekana verilir. Bu özellikleri nedeni ile sulu vantilatörler olarak da bilinirler. Bu vantilatörler ayakları üzerinde durur. Başka yerlere görülebilirler. Diğer bir tür de ayaklı olan vantilatörlerdir. Bu vantilatörler özellikle farklı mekanlarda ısı kontrolü sağlamak isteyen kişilerin kullanımı için uygundur. Kolay taşınma özelliğine sahiptirler. Farklı boyutlarda olabilirler. Ayaklı vantilatörlerin yüksekliklerini de ayarlayabilirsiniz.

Tavan vantilatörleri tavana monte edilerek kullanıldığı için bu isimle anılırlar. Tavan vantilatörlerinde kanatlar bulunur. Bu kanatların açıklık miktarı mekana göre farklı olabilir. Mekan ne kadar büyükse genellikle kullanılan kanat açıklığının da o kadar çok olması gerekir. Kanat açıklığı arttıkça ürün fiyatı da artar. Kanatların yapımında farklı malzemeler kullanılabilir. Malzeme tercihi de ürün fiyatının azalmasına ya da artmasına neden olabilir. Bütçenize göre farklı malzemeler tercih ederek uygun ürünü satın alabilirsiniz. Kanat açıklıkları mekanda eşit hava sirkülasyonu sağlanmasına yardımcı olur.

Sanayi Tipi Vantilatörler

Sanayi tipi vantilatör tipleri adından da anlaşılacağı üzere, evlerin dışındaki alanlarda kullanılırlar. Özellikle tavan yüksekliğinin fazla olduğu alanlarda, geniş mekanlarda ve insanların yoğunlukta oldukları yerlerde sanayi tipi vantilatörlerinden faydalanmak gerekir. Bu vantilatörlerin en büyük özellikleri yüksek enerji ile çalışmalarıdır. Mutlaka uygun alanlarda kullanılmaları gerekir. bu tip vantilatörleri kullanırken mutlaka dinlendirmek gerekir. Yüksek enerjide çalışmaları nedeni ile dinlenmemeleri halinde yanabilirler. Bu ürünler kullanılmadan önce mutlaka kullanım kılavuzlarının okunması gerekir. Dikkatli bir şekilde okuduğunuz kullanım kılavuzunu saklamayı unutmayın. İleride bu kılavuzu yeniden kullanmanız gerekebilir. Ölçüleri sabit olmadığı için farklı ölçülerde sanayi tipi vantilatör satın alabilirsiniz.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Montajı Sırasında Faydalı Özellikler

Sanayi tipi vantilatör montajı yapılırken kullanıcıların güvenliğinin mümkün olan en üst düzeyde sağlanması gerekir. Montajın işini bilen, bilgili ve tecrübeli bir ekip tarafından yapılması montaj sırasına yaşanabilecek sorunların en aza indirilmesini sağlar ve kazaların önüne geçer. Tavan bağlaması yaparken özel ölçüler kullanılabilir. Teknik ekip mekanın ölçülerini alır ve bu ölçülere göre montaj yapar. Tavan vantilatörleri için uygun malzemelerin kullanımı çok önemlidir. Her mekan farklı olduğundan, her mekanda aynı malzemenin kullanılması uygun olmaz. Bazı mekanlarda daha ağır malzemeler kullanılabilirken bazı mekanlarda daha hafif malzemelerin tercih edilmesi uygun olur. Malzeme tercihi yapılırken mukavemet biliminden faydalanmak gerekir. Tavan vantilatörü montaj edilirken genellikle çelik halatlar ile bağlantılar sağlanır. Bu bağlantıların sağlam olması son derece önemlidir. Yetersiz yapılan bağlantılar vantilatörün düşmesine neden olarak kazalara neden olabilir. Vantilatör bağlantısında farklı profiller farklı mekanlar için tercih edilebilir.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörü Ebatları Nelerdir?

Sanayi tipi vantilatörlerin ebatları çok çeşitlidir. Bu çeşitliliğin oluşmasında duvar tipinden tavan tipine, vantilatörün özelliklerine ve modelde kullanılan malzemeye göre bir çok etken önemli rol oynar. Genellikle bu ürünlerin çapları 20 inç yani 50 cm’den başlar. Ürün boyutları 30 inç ve hatta daha fazla olabilir. 30 inç yaklaşık 75 cm kadardır. Tavan vantilatörü seçimini yaparken ebatların önceden belirlenmesi gerekir. Satın alacağınız ürün ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Ürünlerin ideal boyutta olmaması, istediğiniz etkiyi elde etmenizin önüne geçer. Fazla büyük ürünler yüzünden mekanda yer problemli yaşayabilirsiniz. Ayrıca bakıldığı zaman estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkar. Bununla beraber her ay bütçenizi gereksiz yere yormuş olursunuz. Fazla küçük ürünler ise mekanda tuhaf bir görünüme neden olabilirler. Boyut seçiminin keyifli bir kullanım için doğru yapılması gerekir.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar
whatsapp