.

Özelliklerine Göre Farklı Tavan Vantilatör Modelleri

 

Tavan vantilatörü çeşitleri arasından kendiniz ve mekanınız için en uygun olanı tercih etmeniz gerekir. Tavan vantilatörü seçimi yaparken mekan genişliği, tavan yüksekliği, mekanda kullanılabilecek alanların metre karesi gibi bir çok özellik etkili olur. Vantilatör satın almadan önce tam olarak ihtiyacın ne olduğunu saptamanız gerekir. Sizi kısıtlayan durumlar var mı? Varsa bu durumlara önlem almak adına ne yapabiliyorsunuz? Örneğin eğer mekanda yer kısıtlaması varsa, tavan vantilatörünün kullanılması mantıklıdır. Çünkü bu vantilatörler adı üzerinde tavana monte edildiklerinden zeminde yer kaplamazlar. Bu sayede yerden tasarruf etmiş olursunuz.

Sanayi Tipi Tavan Vantilatörleri Ev Dışında Geniş Alanlarda Kullanabilirsiniz

Sanayi tavan vantilatörü genellikle ticari alanlarda kullanılır. Mekanların geniş, yüksek tavanlı olmaları nedeni ile özel hava sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Evler kapalı ve göreceli olarak dar alanlar olduğu için çok güçlü enerji kullanılmasa dahi istenilen etkinin sağlanması mümkün olur. İnsan trafiğinin çok olduğu alanlarda insan giriş çıkış fazladır. İnsan giriş çıkışı fazla olduğu için sürekli dışarıdan içeriye hava akışı olur. Bu durum özellikle fazla sıcak ve soğuk havalarda iç mekanlar için sorun teşkil eder. İnsanların fazla olması, aynı anda havanın bir çok kişi tarafından solunması anlamına gelir. Bu nedenle hava sirkülasyonu çok önemlidir.

Tavan Vantilatörleri Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tavan vantilatörü kulanımında dikkat edilmesi gerekenler başında kullanım kılavuzunun okunması gerekir. Kullanım kılavuzunu ürün paketlemesi açılmadan önce yapılmalıdır. Okuduğunuz kılavuzu daha sonra yeniden okumak üzere bir yerde saklayın. İleride bu kılavuzun yardımına yeniden ihtiyaç duyabilirsiniz. Ürün kullanımı sırasında herhangi bir hata ile karşılaşırsanız kılavuzda belirtildiği gibi adımları takip edebilirsiniz. Ancak kılavuzun yeterli gelmediği yerlerde makineye kendiniz müdahale etmeyin. Bu durum vantilatörün kullanılmaz hale gelmesine neden olabilir. Kendiniz müdahale etmektense, teknik servisi arayarak yardım isteyin. Vantilatörü kullanırken salınımına dikkat edin. Bu özellik vantilatörlerin sağa sola dönmesini sağlar. Özellikle vantilatörün kullanıldığı alanlar geniş ise, salınım özelliği yüksek olan bir ürün kullanmak faydalı olur. Küçük alanlarda daha az salınım özelliğine sahip ürün satın alarak fiyattan tasarruf edebilirsiniz.

Tavan Vantilatör Modelleri Watt Özelliğine Göre Değişiklik Gösterir

Tavan vantilatörleri ve Watt özellikleri modele markaya hatta ürünün yapıldığı malzemeye göre bile değişiklik göstermektedir. Bütün bu etkenler vantilatör için fiyat belirlenirken etkili olur. Ne kadar güçlü watt ile çalışan bir model tercih ederseniz, ödemeniz gereken miktar da o kadar fazla olacaktır. İleri sene modeller ve bilinen markaların tercih edilmesi de hem kalite ve özelliklerin hem de fiyatların artması anlamına gelir. Kullanılacak olan vantilatörün güç özelliğinin fazla olması faturalar da belirgin şekilde yansır. Fakat daha az fatura ödeyeyim diye düşük watt ile çalışan bir ürünü satın almak doğru değildir. Harcayacağınız parayı elbette göz önünde bulundurmalısınız fakat bu durum mekan ihtiyaçlarının önüne geçmemelidir. Güç özellikleri mekanın konumuna, mekan yüksekliğine, mekan genişliğine ve diğer mekan özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Mekan büyüdükçe ve tavan yüksekliği arttıkça alınması gereken vantilatör güç özelliği de artar.

Mekanda İdeal Nem Dengesinin Sağlanması için Tavan Vantilatör Modellerine Göz Gezdirebilirsiniz

Mekanın ideal nem dengesi için tavan vantilatörlerinin tercih edilmesi uygun olur. Bir mekanda bulunan nem miktarı insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Bir mekanda fazla nem bulunması insan sağlığına zararlı olduğu kadar mekanda bulunan eşyalar ve makinalar için de zararlıdır. Fazla nem ile birlikte bazı bina yapılarında kalıcı hasarlar meydana gelir. Mekan kolonları, zeminleri ve duvarları nemin de etkisi ile çatlar. Hatta ileri durumlarda bazı kopmaların dahi yaşandığı bilinir. Mekanın içinde gözle görülür başka değişimler de olur. Örneğin, mekanın boyası nemle birlikte sökülür gider. Boya duvarda durmaz olur. Benzer şekilde mekanda varsa duvar kağıtları da sökülür. Söz konusu işletmeler olduğu zaman bu durum büyük bir problem teşkil eder. Duvarların boyanmasına rağmen, boyalar dökülmeye devam eder. Ozalit, dikim ve buna benzer aklınıza gelen her türlü makine fazla nemin etkisi ile zarar görür. Makineler pahalıdır. Ufacık bir problem onların bir daha kullanılamayacak duruma gelmelerine neden olabilir. Bu sorunu çözmek oldukça kolaydır. İhtiyacınıza uygun özelliklere sahip vantilatör satın alarak mekanda bulunan fazla nemin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı Tavan Vantilatör Kullanımı Nasıl Olur?

Sağlıklı tavan vantilatörü kullanımı için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Eğer vantilatörün küçük bir alanda çalıştırılması isteniyorsa masa vantilatörü kullanılabilir. Çabuk ısınan ve dar olan mekanlar için, duvar tip klimaları kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Fakat eğer alan genişse ve insanların kullanımı için açıksa, hava soğutucularının kullanılması daha sağlıklı olur. Hava soğutucularının çalışma prensibinde suyun buharlaştırılması ve havayı soğutması özelliği vardır. Bu sayede iç mekanda ideal nem dengesi sağlanır. Tavan tipi vantilatörler ise verimli olmaları ile dikkat çekiyorlar. Odada tavanın tam ortasında konumlandırılabiliyorlar. Montaj sonrasında ürün yerden 210’den daha az olmamalı. Kış mevsimlerinde en düşük ayarda çalıştırılması halinde sıcak hava bütün odaya sağılmış oluyor.

Vantilatörlerin, hangi tür olduğu fark etmeksizin, kesinlikle kişiye doğrudan dönük olarak çalıştırılmaması gerekiyor. Vantilatörlerin konumu insanların 1 metre üzerine gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Aksi halde yüz felcine kadar giden ciddi sağlık problemlerinin görülmesi söz konusu olabilir. Eğer vantilatör odada bulunan pencereye dönük şekilde konumlandırılırsa, mekandan sıcak hava daha kolay şekilde atılabilir.

Tavan Vantilatör Kullanım Alanları Nelerdir?

Tavan vantilatörü kullanım alanları başında yüksek ve geniş tavanlı mekanlar yer alıyor. Bu mekanların başında insanlar tarafından sık kullanılan alışveriş merkezleri geliyor. Alışveriş merkezlerinin dışında fuar alanları ve eğlence merkezleri de benzer özelliklere sahip olduklarından iyi bir vantilatör ile mutlaka hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Spor salonu gibi bir alanı düşündüğümüz zaman, bir alanda birden fazla insan yoğun şekilde fiziksel aktivite yapar. Bu alanda uygun sirkülasyonun sağlanması sağlık problemlerinin engellemesi adına çok önemlidir. Ter, toz ve kir solunduğu zaman özellikle üst solunum yolları hastalıkları meydana gelir. Akciğer hastalıklarının da görülme ihtimali çok yüksektir. Kütüphane gibi mekanlar insanlar tarafından sık ziyaret edilen alanlar olmakla birlikte mekanların içinde sessizliğin sağlanması çok önemlidir. Devamlı gürültü olan bir mekanda çalışmak ya da kitap okumak mümkün değildir. Diğer hava kontrolü yöntemlerinden faydalandığınız zaman bu yöntemler ortamın gürültülü olmasına neden olabilir. Yalnızca kütüphaneler değil, özellikle ofislerde de sessizlik ortamının sağlanmaması büyük bir problemdir. Tavan vantilatörü sessiz çalıştığından insanların işlerine odaklanmasını asla engellemez.

Eğer işletme sahibi isseniz mekanınızda gürültü olmaması çok önemlidir. Bir kafe işlettiğinizi düşünelim. Kafede sürekli makine gürültüsü var. Böyle bir mekanda kimse oturmak istemeyecektir. Bu durum işletmelerin tercih edilmemelerine ve ekonomik anlamda zarar görmelerine neden olur. Oysa uygun fiyatlı ve mekan ihtiyaçlarına yönelik olan bir tavan vantilatörü alarak bütün bu olumsuz durumların meydana gelmesinin kolayca bir hamlede önüne geçebilirsiniz.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar