.

Klima Mı Yoksa Tavan Vantilatörü Mü Daha Sağlıklı?

Klima, tavan vantilatöründen hangisinin sağlıklı olduğu hakkında bilgiler aktarılırken kullanım durumuna bağlı olarak karar verilir. Gün boyu kullanım sağlanacak ise klima kullanımı tercih edilmesi, gece uyku sırasında kullanım sağlanacak ise tavan vantilatörü kullanımı tercih edilmesinin daha sağlıklı olduğu belirtilir. Klima, tavan vantilatörü karşılaştırması, sağlıklı kullanım için şartları, vantilatör kullanımının hangi şartlarda daha sağlıklı olduğu, klima kullanımının hangi şartlarda daha sağlıklı olduğu, klima ve tavan vantilatörü kullanımı için sağlığa uygun dereceler, hakkında bilgiler alt başlıklardan öğrenilirler.

Klima, Tavan Vantilatörü Karşılaştırması

Klima, tavan vantilatörü kıyaslaması hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

Klima, tavan vantilatörlerine göre daha az enerji tüketimi ile çalışır.

Vantilatör ortamın ısı derecesini düşük ölçüde düşürürken, klima ile ortamın ısı derecesi etkili biçimde düşürülür.

Klima ortamın ısısına en uygun ısıtma veya soğutma derecesinde ayarlanan elektronik sisteme sahip olup, vantilatör ile çevre sıcaklık, soğukluk değerine uygun derece ayarlamaları yapılması daha zordur.

Bu karşılaştırmalara bağlı olarak, klima kullanımının vantilatör kullanımında enerji tüketimi ve ortam ısısına uygun derece ayarlaması yapılması açısından daha avantajlı ve sağlıklı olduğu belirtilir.

Klima, Tavan Vantilatörü Sağlıklı Kullanımı İçin Şartlar

Klima, tavan vantilatörü sağlıklı kullanma koşulları hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

Klimanın sağlıklı kullanım koşullarının sağlanması için oda sıcaklığı 22 derece olacak şekilde, klima sıcaklık derecesi ayarlanır.

Soğuk havalarda klima derecesinin oda sıcaklığı 22 derece olacak şekilde ayarlanması, sıcak havalarda ise oda sıcaklığı dışarının sahip olduğu dereceden 7 derece daha düşük olacak şekilde ayarlanması sağlanır. Bu derece ayarlamaları ile sağlık koşullarına uygun kullanım sağlanır.

Tavan vantilatörleri ise orta seviye ve düşük devirde kullanım yapılarak, sağlıklı kullanım koşulları sağlanır.

Düşük devirde kullanım ile vantilatör için sağlıklı kullanım sağlanırken, yüksek devir kullanımlarda bel ve boyun tutulmaları oluşumuna sebebiyet verilir.

Klima, tavan vantilatörü sağlıklı kullanım şartları bu koşullara bağlı olarak şekillenirler.

Vantilatör Kullanımı Hangi Durumlarda Daha Sağlıklıdır?

Vantilatör kullanmanın sağlıklı olduğu durumlar hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

Sıcak havalarda uyunması durumunda geceleri düşük devirde vantilatör kullanımı yapılması sağlıklıdır.

Sıcaklığın yüksek olmadığı mevsimlerde hava akışını sağlamak ve düşük oranda serinlemek için vantilatör kullanımı yapılması daha sağlıklıdır.

Fizik tedavi gören kişilerin uyku sırasında serinlemek istedikleri durumlarda vantilatör kullanımı daha sağlıklıdır.

Bu durumlarda vantilatör kullanımının daha sağlıklı olmasının sebebi, vantilatörün düşük devirlerde çalıştırılabilmesidir. Aynı zamanda, kısa süreli serinleme olanağı yakalanması ve uyku sırasında, tüm gece düşük devirde çalışma ile bel ve boyun tutulmalarına sebebiyet verilmeden serinlenmesini sağlanır.

Klima Kullanımı Hangi Durumlarda Daha Sağlıklıdır?

Klima kullanmanın daha sağlıklı olduğu durumlar şu şekilde sıralanırlar:

Soğuk havalarda iç mekanların klima ile ısıtılması sağlıklı koşulları destekler.

Hava derecesinin sıcak olması durumunda gündüz saatlerinden uyku saatine kadar oda sıcaklığına uygun seviye klima kullanımı sağlıklıdır.

Enerji tasarrufu sağlanmak istenen ve gün boyunca ev ısısı kaybı yaşanması tercih edilmeyen durumlarda klima ile sağlıklı kullanım yapılır.

 Hava sıcaklığının yüksek olduğu ve 35 derece seviyesine ulaştığı yaz günü koşullarında, oda içerisi sıcaklığı 25 ila 26 derece arasında ayarlanabilmesi için klima kullanımı daha sağlıklıdır.

Klima, Tavan Vantilatörü Sağlığa Uygun Derece Değerleri

Klima, tavan vantilatörü sağlıklı derece değerleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:

30 ila 31 derece hava değerlerinde vantilatör kullanımında orta devirde dönüş değeri, sağlığa uygun oda sıcaklığı deresinin ayarlanmasını sağlar.

34 ila 35 derece yaz sıcaklarında, vantilatör yüksek devirde çalıştırılarak sağlığa uygun oda sıcaklığı değeri sağlanır.

Kışın yüksek soğukluk değerine sahip olan günlerde, klimanın oda sıcaklığını 27 derece olacak şekilde ayarlanması, sağlığa uygun derece kullanımını sağlar.

Yazın 32, 34, 35 derece sıcaklıkta olan günlerde klima, tavan vantilatörü kullanımı, 26 derece oda sıcaklığı sağlanacak şekilde ayarlanıp sağlıklı kullanım şekli belirlenir.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar