.

Isıtıcının Sağlığa Zararlı Olduğu Durumlar Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Isıtıcının Sağlığa Zararlı Olduğu Durumlar Var Mıdır? Varsa Nelerdir?

Çoğu insan kış aylarında ısınmak için oda ısıtıcıları kullanır. Isıtıcılar, soğuk kış mevsiminde soğuğu yenmenin kolay, ucuz ve kullanışlı bir yolunu sunarlar. Ayrıca kullanıcı dostudurlar ve pahalı kurulum gerektirmezler. Bununla birlikte, iç mekan ısıtıcılarıyla ilgili çeşitli riskler de söz konusudur. Bunları inceleyelim.

Zehirli Gaz Yayabilir

Bugün piyasada çok sayıda alan ısıtıcısı türü vardır. Yakıt yakan modeller petrol, gaz veya odun kömürü ile çalışır ve bu da karbon monoksit üretimi ile sonuçlanır. Bu ısıtıcılardan bazıları havalandırmalıdır ve dumanı dışarı atmaya yardımcı olan bir baca ile birlikte gelir. Bu havalandırma dışarıya yönlendirilebilirse, iç havayı temiz ve taze tutabilirsiniz. Aksi takdirde, zehirli gaz yayabilir. Bu nedenle yeni nesil bir ısıtıcı modeline yatırım yapmanızda yarar var.

Yangın Tehlikelerine Yol Açabilir

İç mekan ısıtıcıları da yangına neden olabilir. Kış aylarında yangına bağlı ölümlerin en yaygın nedeni kapalı ısıtıcılardır. Bu, uzun süreli iç mekan kullanımı için tavsiye edilmemelerinin ve geçici olarak kullanıldıklarında özel önlemler gerektirmelerinin ana nedenlerinden biridir.

Alan ısıtıcılarının sıcaklığı hızla yükselir. Bir alan ısıtıcısına çok yakın olan yanıcı maddeler, kuru ve yoğun ısı seviyesine maruz kaldıklarında alev alabilir. Perdeler, yatak örtüleri, kağıt yığınları veya yanıcı mobilyalar, elektrikli bir ısıtıcının çok yakınında ise alev alabilir.

Isıtıcıların taşınabilir olması amaçlanmıştır. Taşıması kolay olsa da, bu aynı zamanda devrilmelerini de kolaylaştırır. Evcil hayvan bulunan evlerde, ısıtıcıların devrilme olasılığı daha fazladır ve bu da onları halı ve diğer yanıcı malzemelerle yakın temasa sokabilir. Bu yüzden kolay devrilmeyen ve güvenlik önlemi için çeşitli özellikler sunan ısıtıcılar idealdir.

Havayı Kurutabilir

Alan ısıtıcıları genellikle çok kuru havaya neden olur. Bu sinüslerinizi tahriş edebilir, dudaklarınızı ve cildinizi kurutabilir ve burun kanaması ve kızarıklık gibi diğer rahatsız edici durumlara neden olabilir. Ayrıca gözlerinizi kurutarak uzun bir günün ardından net görmeyi zorlaştırabilirler. Bunların önüne geçmek adına, kaliteli bir ısıtıcı tercih etmeli ve çok uzun saatler boyunca cihazı kullanmaktan kaçınmalısınız.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar
whatsapp