.

Isıtıcının Ömrü Ne Kadardır?

Isıtıcının Ömrü Ne Kadardır?

Sizin için en iyi ısıtıcıyı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. Birincisi, alan ısıtıcıları farklı ısıtma kapasitelerine sahip olduğundan, ne kadar büyük bir alanı ısıtmak istediğinizi düşünmeniz gerekir. Ayrıca enerji verimliliğini analiz etmek isteyeceksiniz, böylece alan ısıtıcıları elektrik faturanızın çok yüksek gelmesine neden olmaz. Isıtıcı alırken bir diğer önemli faktör ise ürünün kullanım ömrüdür. Isıtıcıların kaç yıl boyunca kullanılabileceği, temelde ürünün türüne göre değişiklik gösterir. Şimdi bunları inceleyelim.

Türlerine Göre Isıtıcıların Kullanım Ömrü

Piyasada, her biri farklı ısı üreten çeşitli tipte ısıtıcılar bulunmaktadır. Her bir ısıtıcının kullanım süresi değişiklik gösterir.

Fanlı Isıtıcılar

Fanlı ısıtıcılar, ısı üreten elektrikli bobinlere ve sıcak havayı odaya iten dönen fan kanatlarına sahiptir. Bu elektrikli ısıtıcıları bir masa veya şifonyerin üzerine yerleştirip, rahatça kullanabilirsiniz. Fanlı ısıtıcı modelleri uygun bakımla birlikte genellikle 15-20 yıl kadar kullanılır.

Konveksiyonlu Isıtıcılar

Konveksiyonlu ısıtıcılar, elektrik bobinleri, seramik plakalar veya yağ dolgulu kanatçıklarla ısı üretir. Isı yükseldikçe, soğuk havayı ısıtıcıya doğru iter. Isıtıcı daha sonra yükselen soğuk havayı ısıtır ve daha soğuk havayı geri iter. Yağlı bir ısıtıcının ortalama ömrü 10-15 yıldır. Bu süre kısmi kullanım ve uygun bakım ile 16-20 yıla kadar çıkabilir.

Kızılötesi Isıtıcılar

Kızılötesi ısıtıcı modelleri, çevresindeki havanın aksine, ısıtıcının önündeki nesneleri ısıtma kabiliyetine sahiptir. Bunlar, lokalize ısı üretmek söz konusu olduğunda mükemmel çalışır. Fakat bazı modeller eşit miktarda ısı üretmede zorlanabilir. Genellikle kızılötesi paneller, 170 – 210 derece Fahrenheit’a (80 ila 100 santigrat derece) ulaşan ve harika kızılötesi ısı yayan geniş bir yüzey içerir. Bu ısıtıcılar, hareketli parçalar, filtreler ve toz toplayabilecek bir iç kısım bulundurmadığından, temelde bakım gerektirmez. Üstüne üstlük çok sağlamdırlar ve kolayca 100.000 saat dayanabilirler. Kızılötesi ısıtma panelleri ortalama 11 yıl boyunca 7/24 çalıştırılabilir.

Mikatermik Isıtıcılar

Mikatermik ısıtıcı çeşitleri, aralarına eklenmiş bir mika tabakasını ısıtmak amacıyla elektrik bobinleri kullanır. Hem konveksiyon hem de radyan ısı üretirler. Bobin sıcaklığı 750 ila 1000 F arasında kalırsa ısıtıcı 16 ila 20 yıl arasında dayanabilir.

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar
whatsapp