.

Doğru Tavan Vantilatörü Nasıl Seçilir?

 

Tavan vantilatör seçimi yüzlerce farklı marka ve model arasından zor olabilir. En doğru vantilatör seçimi yapmak için öncesinden bazı araştırmalar yapmanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Doğru tavan vantilatörünü seçmek önemlidir. Çünkü mekan için uygun ürün bulunmadığı zaman, istediğiniz etkiyi sağlayamazsınız. Boşuna ödenen faturalar, çevreye zarar, vantilatör arızları gibi durumların hepsi yanlış vantilatör tercihi yapılmasından kaynaklanır. Doğru tavan vantilatörünü seçtiğiniz zaman, mekanda ideal sirkülasyonu yakalayacak, faturalarınızdan tasarruf edecek, daha az çevreye zararlı olacak ve satın aldığınız ürünleri uzun süre boyunca kullanabileceksiniz.

Tavan Vantilatörü Seçeneklerine Bakmadan Önce Bütçe Belirleyin

Tavan vantilatör seçimi yapmadan önce bütçe belirlemek önemlidir. Piyasada bulunan onlarca farklı vantilatör seçenekleri arasından bazılarının elenmesi gerekir. Bu elemeyi yapmak için bütçe belirlemek sizin için bir elek olacaktır. Zaten satın almaya gücünüzün yetemeyeceği ürünlere bakmak hem size zaman hem de enerji kayıp ettirecektir. Bunun yerine kendinize bir aralık belirleyin. Bir tavan vantilatörüne en fazla ne kadar para verebilirsiniz? Bu soruyu kendinize sorun. Ürün özellikleri ile fiyatı arasında karşılaştırma yapın. Satın alacağınız ürünün özellikleri gerçekten de etiket fiyatı kadar değerli mi? Bu soruya cevabınız hayırsa, paranızı daha değerli bir ürün için harcayın. Bunun için bir süre daha araştırma ve ürünler arası karşılaştırma yapmanız gerekebilir.

Tavan Vantilatörü Seçiminde Ürün Özelliklerini Dikkatle İnceleyin

Tavan vantilatör seçiminde ürün özellikleri hayati önem taşır. Bütün tavan vantilatörleri adı üzerinde tavan vantilatörüdür. Ancak onları farklı kılan şey, tavan vantilatörlerinin özellikleridir. Tavan vantilatörlerinin sizin ihtiyaçlarınıza göre belli özelliklere sahip olması gerekir. Her ihtiyaç farklı bir özellik anlamına gelebilir. Ürünü kullanmak istediğiniz mekan, mekan boyutları, insan trafiği, havada bulunan toz ve kir durumu gibi sayısız etken ihtiyaçlarınızın farklılaşmasına neden olabilir. Genellikle vantilatörün sunduğu özelliklerin sayısı arttıkça ürün fiyatı da artış gösterir. Tam da bu noktada daha az para harcamak pek de mantıklı değildir. Uzun vadede tam da işinize yarayacak özelliklere sahip olan bir vantilatörü satın almak, size daha çok kazandıracaktır. Aksi halde arızalar, mekanda yaşanılan problemler yüzünden maddi ve manevi kayıp yaşarsınız.

Tavan Vantilatörü Seçiminde Kademe Sayısının Önemi

Tavan vantilatör seçiminde kademe sayısı özellikle iklim değişikliklerin yoğun olduğu yerlerde önem taşır. Hava sıcakları günden güne hatta saatten saate bile farklılık gösterir. Vantilatörlerin bu farklılıklara uyum sağlayabilmesi gerekir. İşte bunun için vantilatörlerde kademe sayıları bulunur. Bir vantilatörde ne kadar çok kademe sayısı olursa, ürünün farklı ısılara adapte olması mümkün olur. Özellikle cafe gibi işletmeler hem gündüz hem de akşam vakitleri insan trafiğine açık olduğundan yüksek kademe sayısına sahip ürünleri tercih etmelidirler. Cafe ve benzeri mekanlarda büyük çoğunlukla yarı açık ve açık mekanlar da bulunur. Bu durumlar ısı kontrolünün yüksek kademe ile yapılabilmesi anlamına gelir. Buna karşın ev gibi ortamlarda (çoğu alanın kapalı olması, giriş çıkışın az olması gibi nedenlerden dolayı) mekan ısısı çoğu zaman sabit kalır. Eğer paradan tasarruf ederek vantilatör satın almak isterseniz bu noktada daha az para harcamanız mantıklı olur.

Tavan Vantilatörü Seçimini İnsan Kullanımının Çok Olduğu Yerlerde Yapabilirsiniz

Tavan vantilatör seçiminin insan kullanımının yoğun olduğu yerlerde yapılması ürünün en sık kullanım şeklidir. İnsanların yoğun olarak kullandığı özellikle de küçük mekanlarda özel hava çözümlerinin sunulması gerekir. Örneğin bir spor salonunu düşünelim. Tek bir alanda onlarca insan aynı anda hareket eder ve terler. Bu ortamda çok kısa süre içinde kötü kokular birikir, oksijen miktarı azalır. Ayrıca hareketin etkisi ile beraber yerde bulunan tozlar sürekli olarak havaya karışır. Kötü kokular, ter, toz kulağa çok kötü geliyor değil mi? Bu durumun yaşanması bir spor salonun tercih edilmemesi anlamına gelecektir. İşletmelerin başarılı olması için mutlaka uygun hava sirkülasyonunu sağlamaları gerekir. Bunun için de tavan vantilatörleri tercih edilebilir. Tavan vantilatörleri uygun seçildiği zaman mekandan sağlıksız bileşenleri uzaklaştırarak insanlara kaliteli bir ortam sunar.

Tavan Vantilatörü Hangi Mekanlar için Tercih Edilebilir?

Tavan vantilatör seçimi yapılabilecek mekanlar arasında:

Büyük ve geniş alana sahip olan showroomlar,

İnsanların yoğun olarak kullandıkları spor salonları,

Maksimum hava akışının olması gereken depo ve hangar gibi özel alanlar,

Hacimleri büyük ve insan ziyaretine açık olan alışveriş ve eğlence merkezleri,

Opera salonları,

Kütüphaneler,

Müzeler,

Fuar alanları yer alır.

Tavan Vantilatörü Tercih Ettiğinizde Mekanınızı Korursunuz

Tavan vantilatör seçimi ile mekanı korumanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? Bu durum kulağa tuhaf gelse de, aynen duyduğunuz gibi. Mekanlarda (özellikle eski binalarda) yoğun nem problemi ile karşılaşılabilir. Fazla nem binaya yapısal anlamda zarar verir. Özellikle nem maruziyetinin ilerlediği durumlarda binanın duvarında, zemininde ve tavanında çatlaklar meydana gelir. Bu alanlar derinleşerek kırılmalara sebebiyet verebilir. İç mekanda yapılan boyalarda nem yüzünden dökülmeler meydana gelir. Bakıldığında son derece rahatsızlık verici bir görüntü oluşur. Mekan içinde kullanılan duvar kağıtları kenarlarından beri kalkmaya başlar. İç dekorasyon zarar görür. Bu durum evler için de rahatsızlık verici olsa da, özellikle işletmeler düşünüldüğü zaman, bu durumun söz konusu olması itibar kaybına ve ekonomik zarara neden olacaktır.

Tavan Vantilatörü Kullanarak, İşiniz için Kullandığınız Eşyalara Sahip Çıkın

Tavan vantilatör seçimi ile eşyaların korunması insanların büyük çoğunluğu tarafından bilinmese de, bu doğrudur. Fazla nem mekan içinde bulunan eşyaların da zarar görmesine neden olur. Ortamda bulunması gereken belli bir nem oranı vardır. Tıpkı insanların solunum sistemlerinin uygun çalışması için belli bir nem oranının olması gerektiği gibi, makinelerin de çalışması için gerekli bir oran vardır. Bu oranın gereğinden fazla olması demek, eşyaların (özellikle ahşap olanların) içten çürümelerine neden olacaktır. Benzer şekilde nemin az olması da insan sağlığı açısından zararlı olur. Eğer yaptığınız iş gereği makineler kullanmanız gerekiyorsa bu makineler nem yüzünden kullanılmaz hale gelir. Belki de bir servet harcayarak satın aldığınız makineleriniz ufacık bir nem problemi yüzünden çöp olur. Makine aksamlarının istenilen şekilde çalışmaları için ideal nem oranın sağlanması şarttır. Oysa bu probleme çözüm bulmak çok kolaydır. Tavan vantilatörü seçimi ile mekanınızda bulunan nem miktarını kontrol edebilirsiniz. Özellikle nemin az olduğu bölgeler için buharlı vantilatörleri tercih edebilirsiniz. Hem eşyalarınızı korur hem de sağlığınızdan olmazsınız.

Tavan Vantilatörü Kullanmayı Seçin, Ekonomik Olarak Zarara Uğramayın

Tavan vantilatör seçimi ile ekonomik kara geçmek istemez misiniz? Bir mekanın doğru şekilde hava kontrolünün sağlanması için kullanılabilecek farklı çeşitler vardır. Bu seçimler arasında karşılaştırma yapıldığı zaman, tavan vantilatörünün çevre dostu ve ekonomik olduğu göze çarpar. Bu özellikleri ile diğer yöntemleri sollayan tavan vantilatörü, ısınmak için harcanan enerji tüketimi miktarını en aza indirir. Eğer mekanınızda uygun ısı kontrolünü sağlayamazsanız yazın da kışın da ödemeniz gereken miktardan daha fazla fatura ödersiniz. Buna karşın yazları mekanınız sıcak kışları ise aksi gibi soğuk olur. Mekan içinde konfor olmaz. Özellikle işletmeler için iç mekan konforu son derece önemlidir. Hiçbir insan fazla sıcak ya da soğuk olan bir yerde oturmak, vakit harcamak istemez. Mekanınızda konforu sağlamak ve müşterilere hayır diyemeyecekleri bir ortam yaratmak için tavan vantilatörü satın alabilirsiniz. Tavan vantilatörleri ile yaz kış fark etmeksizin, istediğiniz sıcaklıktaki mekanların keyfini çıkaracaksınız.

Tavan Vantilatörlerinin Sessiz Çalışma Özelliği ile Sakin Mekanlar Yaratın

Tavan vantilatör seçimi ile sessi z mekanlar yaratılabilir. Mekanlarda kullanılan ısıtma ve soğutma sistemleri çıkardıkları sesler nedeni ile gürültüye neden olabilir. Özellikle kapalı iç mekanlarda gürültü olmaması gerekir. Sessiz bir hava kontrolü yöntemi ararsanız tavan vantilatörlerini tercih edin. İşletme sahibi iseniz müşterilerinize birbirlerini rahatça duyacakları ortamı yaratın. Evinizde gereksiz gürültüye yer olmasın. Özellikle kütüphane ya da ofis gibi çalışma ortamları için mekan sessizliği çok önemlidir. Hava sistemlerinin gürültü yaptığı bir mekan içinde verimli bir şekilde çalışmak söz konusu değildir.

Tavan Vantilatörlerinin Kullanımı Sırasında Temizlik

Tavan vantilatörlerinin kullanımında temizlik son derece önemlidir. Her makinede olduğu gibi tavan vantilatörlerinde de uygun çalışmanın olması için temizlik yapılması gereklidir. Temizlik belli aralıklarla yapılmalıdır. Temizlik dıştan yapılması gerektiği gibi içten de yapılmalıdır. Dıştan yapılacak olan temizlik toz almaktan farklı değildir. İşlem için hafif nemli ve temiz bir bez kullanmak yeterli olur. Makinenin parçalarının sökülmesi ile de toz alınması gerekecektir. Bunun yapılması için bir profesyonelden yardım almak gerekir. Ürünü satın almak istediğiniz markanın teknik servisinden bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Temizlikler dışında makinenin verimli bir şekilde çalışması adına mutlaka bakımlarının da yapılması gerekir. Bakımlar konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan insanlar tarafından yapılmalıdır. Aynı şekilde teknik servis ürün bakımı akında size gerekli bilgileri vererek yardımcı olacaklardır.

 Ürün temizliği yapılıp ileri sezonlar için saklanması gerekebilir. Seçtiğiniz vantilatör boyut ve özelliklerine göre, saklama için ayrı bir alana ihtiyaç duyabilirsiniz. Ürünler saklandığı sırada ezilmemeleri gerekir. Vantilatör uygun pozisyonda saklanmalıdır. Pervane zarar görmemelidir. Özen gösterilerek saklanılan vantilatörler ileri sezonlarda da aynı şekilde kullanılmaya devam edilir. Saklama sırasında yapılan bir hata nedeni ile sonraki sezonlar için ürünü aynı şekilde kullanmanız ne yazık ki mümkün olmayabilir.

Tavan Vantilatörlerinin Kullanımından Önce…

Tavan vantilatörlerinin kullanılmasından önce kullanım kılavuzlarının mutlaka okunmaları gerekir. Kullanım kılavuzları dikkatli bir şekilde okunduktan sonra atılmamalıdır. Herhangi bir sorun ile karşılaşıldığı zaman ya da ne yapılması gerektiğinin öğrenilmesi istendiği zaman bu kılavuzların yardımlarını almak gerekecektir. Herhangi bir problem olduğunda kılavuzun adımlarını takip edin. Kendi başınıza makineye müdahale etmeyin. Eğer kılavuzda yazılanları uygulamanıza rağmen problem hala devam ediyorsa en kısa zamanda teknik servis ile iletişime geçin. Teknik servis gelmeden bilginiz olmayan konularda makineye müdahale etmeyin. Bu durum işlerin daha da karışmasına neden olarak durumun daha kötü bir hal almasına neden olacaktır.

Ürünler hakkında internet ortamında paylaşılan farklı videolara bakarak problemi çözmeye çalışmayın. Unutmayın ki her vantilatör seçimi farklıdır. Bir başka markanın arızası ile sizin makinenizin arızası aynı değildir. Hatta aynı markanın farklı modelleri arasında bile dağlar kadar fark olabilir. Bu nedenle farklı marka ya da model vantilatörler için ortaya konulan çözüm yöntemleri sizin makineniz için bir çözüm olmayabilir. Aksine makinenin tamamen kullanılmayacak hale gelmesine neden olabilirsiniz.

 

 

Markalar

Copyright © 2020 Aydın Aydın Elektronik. Tüm Hakları Saklıdır

Kartlar