Tavan Vantilatörü

Tavan Vantilatörü Takılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tavan vantilatörü montajı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi, vantilatörü monte etmek ve sabitlemek için kullandığınız vidaları yeterince sıktığınızdan emin olmaktır. Doğru şekilde sabitlenmeyen tavan vantilatörleri, güvenlik sıkıntısının yanı sıra sallanma ve titreme gibi sıkıntılara da sebep olabilecektir.

Dikkat etmeniz gereken ikinci husus ise elektrik konusundadır. Tavan vantilatörü seçeneklerinin tamamı elektrik ile çalışmaktadır. Bu nedenle elektrik bağlantısı kurmanız veya mevcut bağlantıda değişiklik yapmanız gerekebilmektedir. Vantilatörden en yüksek verimi alabilmek için elektrik bağlantısını profesyonel bir şekilde kurmanız gerekmektedir. Eğer elektrik konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz, hem vantilatörden yüksek performans almak hem de güvenlik sağlamak için bir elektrikçiden yardım almanız faydalı olacaktır.

Tavan Vantilatörü Nasıl Takılır?

Tavan vantilatörü takmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde aktarılabilmektedir:

 • Tavan vantilatörünü takmak için uygun yeri seçmeniz gerekmektedir. Bu noktada odanın büyüklüğü, kaç adet tavan vantilatörü kullanılacağı önem arz etmektedir. Genellikle tercih edilen odanın merkezine kurmaktır.
 • Eğer tavan vantilatörünüzde aydınlatma bulunuyorsa ve mevcut aydınlatmanızın yerine takacaksınız zaten seçmiş olduğunuz yerde elektrik bağlantısı bulunacaktır. Bu durumda elektrik bağlantısını sigortadan kapatarak duyu yerinden çıkarmanız gerekmektedir.
 • Tavan vantilatörü takmak istediğiniz yerde elektrik bağlantısı yoksa bu durumda ilk yapmanız gereken şey elektrik bağlantısı çekmek olmalıdır. Çünkü tavan vantilatörleri elektrik motoru ile çalışmaktadır.
 • Elektrik problemini çözdükten sonra yapmanız gereken ikinci adım tam olarak tavan vantilatörü takacağınız yeri işaretlemek olmalıdır. Bunun için öncelikle montaj aparatını tavanda sabitleyerek işaretlemeniz gerekmektedir. Ardından işaretli noktaları matkap ile delmeniz gerekmektedir.
 • Matkap ile açmış olduğunuz deliklere matkap aparatını vidalarla sabitleyebilmeniz için dübel takmanız gerekmektedir.
 • Montaj aparatını sabitlerken ilk dikkat etmeniz gereken nokta vidaları sağlam bir şekilde takmanızdır.
 • Montaj aparatını sabitledikten sonra pervanelere geçmeden önce elektrik kablolarını bağlamanız gerekmektedir. Bu konuda gerekli bilgiye sahip değilseniz elektrikçi çağırmanız faydalı olacaktır. Yeterli bilginiz bulunuyorsa, nötr ve faz kablolarının uygun olmasına dikkat ederek bağlantı işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Açıkta kalan kabloları bir kutu ya da parça içerisine tavana sabitleyebilirsiniz.
 • Son yapmanız gereken işlem tavan vantilatörünün pervanelerinin montaj işlemini gerçekleştirmek olacaktır. Vidalar ile pervaneleri gövdeye sabitleyerek tavan vantilatörü montaj işlemini tamamlayabilirsiniz.

Tavan Vantilatörü Nasıl Çalışır?

Tavan vantilatörü çalışması, elektrik motorlarıyla sağlanmaktadır. Tavan vantilatörleri son yıllarda oldukça popüler hale gelen dekoratif bir ürün olmasının yanı sıra odadaki temiz havanın kapalı alan içerisinde dolaşmasına ve odanın serinlemesine de yardımcı olan oldukça işlevsel bir üründür. Farklı renk ve modellerde üretilen tavan vantilatörlerinin büyük bir kısmı hız ayarına sahiptir. Bu sayede odanın sıcaklığı ayarlanabilmektedir. Bazı tavan vantilatörü seçenekleri yalnızca odayı serinletmek ve temiz hava dolaşımını sağlamak amacıyla kullanılırken bazılarının odayı ısıtma fonksiyonu da bulunmaktadır. Bu özellik tavan vantilatörlerini çok daha fazla tercih edilebilir hale getirmektedir.

Tavan Vantilatörü Sallanma Sorunu Neden Olur?

Tavan vantilatörlerinde sallanma problemi pek çok sebebe bağlı olarak gelişebilmektedir. Bu sebepler kalitesiz bir vantilatör tercihi yapmanızdan kaynaklı olarak meydana gelen sıkıntılar olabileceği tamamen montaj hatası da olabilmektedir. Bu gibi durumlar kanat çaplarında bozulma, kanatlarda  nemlenme gibi sorunlar meydana getirmekte ve sallanmaya sebep olmaktadır. Sallanma problemi yaşayan kişilerin  sallanma problemi yaşanmasına sebep olabilecek noktaları tek tek kontrol ederek sıkıntıyı bulması ve düzeltmesi gerekmektedir. Aksi takdirde başta küçük titreşimler şeklinde ortaya çıkan sallanma problemi çok daha büyüyebilmektedir. Tavan vantilatörünün sallanmasına neden olabilecek problemler şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Kanat materyalinin standartlara uygun olmaması
 • Montaj işlemi yapılırken pervanelerin vidalarının gevşek bırakılması
 • Pervanelerin balans ayarının yapılmaması veya bozulması
 • Pervanelerin ayaklarının uygun olmaması
 • Motor rotlarının yetersiz olması
 • Motor rotlarının kaliteli olmaması
 • Montaj parçalarının ucuz ve kalitesiz tercih edilmesi

Tavan Vantilatörü Ses Sorunu Neden Olur?

Tavan vantilatörü ses problemi, kaliteli vantilatörlerde karşılaşılan sıkıntılardan birisi değildir. Bu nedenle öncelikle önemle belirtmek gerekir ki ses problemi yaşamamak için tavan vantilatörü seçiminde dikkatli olmakta fayda bulunmaktadır. Tavan vantilatörü ses problemi sorununun en önemli sebebi, zayıf bir mühendislik çalışmasıyla tasarlanmış olması ve kalitesiz materyal kullanılarak üretilmesidir. Firmalar tavan vantilatörü maliyetlerini düşürmek istediklerinde ucuz rulman kullanmaktadır. Bu nedenle sessizlik sağlanamamaktadır. Bu durum vantilatörden elektrik vızıltısı gibi sesler gelmesine sebep olmaktadır. Bu duruma montaj parçalarında yapılan tasarruflar ve ince metal kullanılan motor aksamları eklendiğinde, ses şiddetinde iyiden iyiye artış olmaktadır.

Tavan Vantilatörü Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tavan vantilatörü almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle enerji tasarrufu yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken husus motor gücü olmalıdır. Motor gücü ne kadar yüksek olursa performans o kadar artacak ancak enerji de bir o kadar yüksek harcanacaktır. Tavan vantilatörlerinde AC ve DC olmak üzere iki farklı motor seçeneği bulunmaktadır. AC motorları kullanılan tavan vantilatörleri DC motor seçeneklerine göre daha uygun fiyatlı olarak sunulan motor seçeneğidir. DC motorlarının ise performansı çok daha yüksektir.
 • Tavan vantilatörlerinde hız ayarlama imkanı sunulması, vantilatörlerinizi daha verimli kullanabilmeniz için olmazsa olmaz noktalardan birisidir. Bu sayede istediğiniz sıcaklığı ayarlama imkanınız olacaktır. Ayarlama imkanı sunmayan vantilatörler yazın sıcak günlerinde kişileri rahatlatırken havaların serinlemesiyle kullanımdan kalkacaktır.
 • Tavan vantilatörleri, farklı tür ve boyutlarda üretilmektedir. Bu nedenle odanıza en uygun boyutu seçmeniz hem yüksek verim almanız hem de estetik görünüm yakalayabileniz için önemli konulardan birisidir.
 • Tavan vantilatörlerinin kullanımında en etkili olan üç faktör mekana şıklık katması, serinletmesi ve son olarak temiz havayı mekan içerisinde dolaştırmasıdır. Bu faktörlerin yanı sıra mutfakta yemek kokusunu dağıtmak ve klimalı ortamlarda soğuk havayı mekana yaymak için de tercih edilebilmektedir. Bu nedenle öncelikle tavan vantilatörünü kullanmak istediğiniz amacı saptamanız ve bu doğrultuda bir seçim yapmanız gerekmektedir.
 • Tavan vantilatörü tercihinizi yaparken yalnızca dekoratif görünüme dikkat etmeniz daha sonraki süreçte kullanımda sıkıntı yaşatabilmektedir. Bu nedenle malzemeye de oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Ahşap malzemeden üretilen tavan vantilatörleri dekoratif olarak oldukça şık bir tercih olmasına rağmen nemli ve yüksek ısılı bölgeler için doğru tercih olmayacaktır. Plastik vantilatörler en dayanıklı seçenekler olarak öne çıkmaktadır. Ancak dekoratif açıdan çok tercih edilen seçenekler değillerdir. Metal vantilatörler ise hem dayanıklı hem de şık bir tercih olabilecektir.
 • Tavan vantilatörü seçiminizde, vantilatörü kullanacağınız mekanın dekorasyonu ile uyumlu bir tercih yapmanız da büyük önem arz etmektedir. Vantilatör kanatlarını mobilyalarınızla ve duvar dekorasyonunuzla uyumlu seçmeniz gerekmektedir. Vantilatörün gövde kısmını ise kapılarınızla uyum sağlamanız faydalı olacaktır.
 • Tavan vantilatörü renk seçimde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur kullanacağınız mekana göre kirlenme oranını hesaba katmanız olacaktır. Açık renkli bir tavan vantilatörü oda dekorasyonu için oldukça şık bir tercih olabilecekken mutfakta kısa süre içerisinde kirleneceği için kötü gözükebilmektedir.

Copyright © 2019 Aydın Aydın