Tavan Vantilatörü

Tavan Vantilatörü Sağlıklı Mı?

Tavan vantilatörü sağlıklı bir yolla serinlemek isteyenler için en ideal tercih olarak gösterilebilmektedir. Yapılan araştırmalar herhangi bir sağlık sorununa davetiye çıkarmadığını ortaya koymuştur. Çünkü tavan vantilatörü ile ortama yayılan serinlik, yapay bir soğuk hava değildir. Pervanelerin dönmesiyle oluşmaktadır. Yani mekanda bulunan hava kullanılmaktadır. Bu nedenle de herhangi bir olumsuzluk yaşatmamaktadır. Hatta kişileri sıcak günlerde ferahlatması sebebiyle sağlık açısından son derece olumlu etkileri olduğu dahi söylenebilmektedir. Yapılan araştırmalar bebeklerde yaşanan ani bebek ölümü sendromu riskini vantilatör kullanımının azalttığını göstermektedir. Ani bebek ölümü sendromu, bebeklerin ağız ve burun çevresinde karbondioksit birikmesi nedeniyle nefes alamaması şeklinde meydana gelmektedir. Tavan vantilatörü ise hava sirkülasyonu sağlayarak temiz havanın dolaşımını sağlamaktadır. Bu sayede ani bebek ölümü riskini en aza indirmektedir.

Tavan Vantilatörü Kullanmanın Avantajları

Tavan vantilatörü kullanmanın faydaları şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Tavan vantilatörü mekan içerisinde tamamen doğal bir serinlik sağlamaktadır.
 • Dış mekanlar ve iç mekanlar için farklı tavan vantilatörü seçenekleri bulunmaktadır. Bu sayede yaz sıcaklarından her ortamda korunmanızı ve ferahlamanızı sağlamaktadır.
 • Tavan vantilatörleri oda içerisinde hava sirkülasyonu sağlayarak temiz havanın bütün mekana yayılmasını sağlamaktadır. Bu sayede havanın yoğunlaşmasının önüne geçmektedir.
 • Tavan vantilatörü kışın kullanıldığında sıcak havanın da odanıza yayılmasına faydalı olacaktır.
 • Tavan vantilatörleri tek bir noktadan değil, odanın merkezinden serinlik yaymaktadır. Bu sayede boyun ve bel tutulması gibi sıkıntılara sebep olmamaktadır.
 • Tavan vantilatörleri mutfakta kullanıldığında yemek kokusunun dağılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Tavan vantilatörleri aydınlatmalı olarak üretilebilmektedir. Bu sayede avize yerine kullanılarak odada serinlik sağlamak için fazladan kalabalık sağlanmasının önüne geçilmektedir.

Tavan Vantilatörü ile Klima Arasındaki Fark

Tavan vantilatörü ile klimalar sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Bununla birlikte iki seçeneğin avantajları ve çalışma prensipleri tamamen farklıdır. Bu farklılıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Tavan vantilatörleri mekana doğal bir serinlik yaymaktadır. Aynı durumu klima için söylemekse mümkün değildir. Klimalar ortama yapay bir soğuk hava üflemektedir.
 • Tavan vantilatörleri, doğal serinlik yaymaları sebebiyle herhangi bir sağlık sorununa sebebiyet vermemektedir. Aynı şeyi klimalar için söylemekse mümkün değildir. Klimanın sebebiyet verdiği birçok sağlık sorunu bulunmaktadır.
 • Tavan vantilatörleri odayı serinletirken kurutmamaktadır. Klimalarda ise kuruluk problemi yaşanmakta ve bu durum birtakım cilt problemlerine davetiye çıkarmaktadır.
 • Tavan vantilatörleri hem fiyat hem de elektrik tüketimi açısından çok daha bütçe dostu bir seçenektir. Klimalardan

Copyright © 2019 Aydın Aydın