Tavan Vantilatörü

Tavan Vantilatörü Kanat Ayarı Nasıl Yapılır?

Tavan vantilatöründe kanat ayarının yapımı için mıknatıslı aletler kullanılabileceği gibi direkt olarak kargaburnu ya da ayarlı anahtarı da tercih edebilirsiniz. Eğer tavan vantilatörünün ayarlı olup olmadığından emin değilseniz, vantilatörü ilk aldığınızda bağımsız bir şekilde yan tutun. Eğer kanatlardan biri diğerinden ağır basıyor ya da kanatlar ayarsız şekilde titriyorsa, ayara ihtiyaç duyuyor demektir.

Tavan Vantilatörünün Kanat Ayarı

Tavan vantilatöründe kanatların ayarlanması için sorun çıkaran kanadı bulmanız gerekecektir. Kanat, tek taraflı sorunlu olabileceği gibi, iki tarafta da sorun çıkarabilir. Kanatların sadece birinde sorun varsa, ortada bulunan bağlantı somununda gevşeklik olduğu düşünülmelidir. Kanatların ikisinde de sorun olması, kanat ağırlıklarının ayarlanamaması gibi nedenlere bağlıdır. Bazı durumlarda üretici firmanın hatasından kaynaklanan durum, bazı durumlarda montaj hatalarını işaret eder. vantilatörün kanatlarında gereksiz sarsılma, titreme gibi görülüyorsa, motordan ses çıkıyorsa ya da beklediğiniz motor performansını alamıyorsanız, kanat ayarının doğru yapılmadığından şüphelenebilirsiniz.

Tavan vantilatörünün ayarını yapmak için ortadaki somunu açmanız gerekmektedir. ayarlı anahtarla açacağınız somunu, kanatların bağlantı bölgelerine sabitleyerek tekrar sıkmalısınız. Eğer kanatlarda hala titreme görüyorsanız, kanatlardan birinin diğerinden ağır olması söz konusu olabilir. Bu durumda tavan vantilatörünü yan tutmalı ve ağırlık merkezinin durumuna bakmalısınız. Ağırlık merkezinin tek kanatta toplanması durumunda bu kanadı kesme yoluyla kanatları eşitleyebilirsiniz. Kesmek istemezseniz somunun ağırlık merkezini değiştirebilirsiniz. Ancak somunun bulunduğu bölgenin bir vida içinden geçmesi ve somunun vidayı sıkı tutması gerekmektedir. vida, somuna tamamen sabit olsa da kanatların rahat hareket edebilmesi için vida sıkı değildir. Tavan vantilatörlerinde kanat serbestliği uzun bir vida ile sağlanır.

Tavan Vantilatörünün Kanat Ayarını Yapmazsam Ne Olur?

Tavan vantilatörünün ayarını yapmamanız durumunda olacaklar, motor gücünün azalmasından motorun bozulmasına kadar geniş bir yelpazede ifade edilebilir. Kanat titreşimi, rüzgarı keser. Bu nedenle odanız yeterince serinlemez. Aynı zamanda kanatlarda meydana gelen dengesizlik nedeniyle motor tek taraflı olarak zorlanır. Bu nedenle motorunuzun güç aküsünde sorunlar ortaya çıkabilir ve bu durum motorun yanması ile sonuçlanabilir.

Orta vidanın çıkması nedeniyle meydana gelen sarsılmalarda kanadın düşmesi ya da tavan vantilatörünün bozulması durumları ortaya çıkabilir. Kanatların çıkması sonucu kazalar meydana gelebilir.

Titreme nedeniyle motorun zorlanması, daha fazla elektrik çekmesine yol açar. Dolayısıyla elektrik faturanız beklediğinizden fazla gelebilir.Ayrıca tavan sabitliği de tehlikeye girer ve vantilatörün düşmesi ya da tavanın zarar görmesi durumları söz konusu olabilir.

Tavan Vantilatörü Neden Kanat Ayarına İhtiyaç Duyar?

Tavan vantilatörünün ayara ihtiyaç duymasının nedeni üretim hatası olmayabilir. Bazı durumlarda tavan eğimi gibi nedenlerle kanatların sarsılması durumu meydana gelir. Bu durum karşısında kanatların ayarlanması, gerekli durumlarda kesilmesi gerekecektir. Aynı zamanda kullanılan elektrikli kaynakların tavan vantilatörüne uygun olmaması gibi nedenler, sarsılma ve titremeye neden olabilir. Vantilatörde orijinal olarak lamba yoksa, ancak lamba monte ettiyseniz, lambanın takılması sırasında zarar gören orta somun da sarsılmaya ve ayarda bozulmaya neden olacaktır.

Bant Kullanarak Kanat Ayarı Yapmak

Bant ile vantilatör kanat ayarı yapmak, hassas bir dengede bulunan serbest vidadaki vantilatörlerin bir yanının ağır basması durumunda uygulanmaktadır. Vantilatörlerin kanat genişliği ne kadar büyük olursa olsun, kanat ağırlıkları hafiftir ve kanatların ağırlığının birbirine eşit olması gerekmektedir. Eğer kanat ağırlığı eşit değilse, kişilerin hafif kanada bir bant yapıştırmak suretiyle ağırlığı eşitlemesi gerekir. Yan konmuş bir tavan vantilatörü kanatları incelendiğinde, kanatların ikisinin de bant ile yere değmemesi gerekir.

Copyright © 2019 Aydın Aydın