Tavan Vantilatörü

Doğru Sanayi Tipi Vantilatörü ve Modelleri Nasıl Seçilir?

 Sanayi tipi vantilatör seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Satın alınmak istenen ürüne doğru karar vermek önemlidir aksi halde ürünler istenilen etkiyi yaratamazlar. Sanayi tipi vantilatörler ev ve benzeri alanların haricinde genellikle büyük hacimli mekanlarda kullanılırlar. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde, cafe gibi işletmelerde özel hava çözümleri üretilmesi gerekir. Bu gibi alanlar için ev tipi ürünlerin kullanılması etkili olmayacaktır. Doğru sanayi tipi vantilatörü seçtiğiniz zaman ödemeniz gereken fatura miktarı azalacaktır. Uygun enerji tüketimi sayesinde doğaya saygılı bir seçim yapmış olursunuz. Bütün bu avantajlara sahip olmak için ihtiyacınız olan tek şey doğru seçimi yapmak. Peki doğru seçim nasıl yapılır?

Doğru Sanayi Tipi Vantilatörü Seçmek için Fiyat Karşılaştırması Yapın

Doğru sanayi tipi vantilatör seçimi için fiyat karşılaştırması yapılması şarttır. Bilindiği gibi yüzlerce marka ve markaların yüzlerce farklı modeli bulunuyor. Bu marka ve modeller farklı fiyat aralıklarında müşterilere sunuluyor. Özellikler ve fiyat arasında makul bir denge bulunması gerekiyor. Bu denge de ancak karşılaştırma yapılması ile sağlanabilir. Öncelikle bir vantilatör için ne kadar para harcayabileceğinize karar erin. Toplamda kaç tane vantilatöre ihtiyacınız olacak? Fiyat belirledikten sonra bütçenizin üstünde olan ürünleri elemeye başlayabilirsiniz. Bu sayede bir çok ürün arasından eleme yapabilirsiniz. Fiyat karşılaştırması yaparken ürünlerin özelliklerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Ürün özelliklerinin fazla ve değerli olması doğal olarak ürün fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Önemli olan hangi özellikler için ne kadar ücret ödeyebileceğinize karar vermektir.

Doğru Sanayi Tipi Vantilatörü Seçiminde Mekan Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Doğru sanayi tipi vantilatör seçimi için mekan özelliklerinin başında mekanın insanlar tarafından yoğun kullanılması gelmektedir. Spor salonları, cafeler, alışveriş merkezleri, ofisler ve buna benzer alanlara insan giriş çıkışı fazladır. Bu alanlar için özel çözümlerin üretilmemesi mekanlarda çeşitli problemlere neden olur. Spor salonlarını düşündüğünüz zaman kapalı ve tek bir alanda birden fazla insan fiziksel aktivede bulunur. Aktivite sırasında ter ve kötü kokular havaya karışır. Zemindeki tozlar hareketin etkisi ile birlikte havadan solunur. Bu durum uzun süre maruziyetin de etkisi ile sağlık sorunlarına neden olur. Bu mekanlarda sanayi tipi vantilatörü kullanılması buna benzer sorunların yaşanmasının önüne geçecektir. Mekanların yüksek tavanlı ve geniş olması halinde de sanayi tipi vantilatör kullanılması uygun olur. Özellikle depo ve hangar gibi alanlarda hava sirkülasyonu ve ısı önemli bir meseledir. Ev tipi ürünlerin kullanılması bu mekanlarda yeterli çözümü üretmez.

Sanayi Tipi Vantilatörü Seçiminde Kademe Ayarları

Sanayi tipi vantilatör seçiminde kademe ayarları önemli bir özelliktir. Kademe ayarları vantilatörlerin farklı hava sıcaklıklarına uyumlu olmasını sağlar. Hava sıcaklıkları gündüz ve gece bile farklılık gösterecektir. Bu durum özellikle işletmeler için sorun oluşturabilir. İşletmelerde bulunan açık ve yarı açık mekanlar hava kontrolü yapılmasında zorluk çıkarabilir. Ayrıca işletmelerde insanların mekana sık sık girip çıkmaları mekanda bulunan havanın kontrolünü zorlaştırır. Evlerde ise mekanların tamamen kapalı olması bu sorunun yaşanmasına neden olmaz. Bir üründe ne kadar çok kademe seçeneği olursa, o kadar iyi olur. Fakat bu özellikten herkesin faydalanması gerekmeyebilir. Eğer bulunduğunuz mekanda sıcaklık farkları fazla olmayacaksa, çok yüksek kademe ayarına ihtiyacınız olmayabilir.

Sanayi Tipi Vantilatörü Seçiminde Bakım Masraflarını Gözden Kaçırmayın

Sanayi tipi vantilatör seçiminde bakım masrafları değerlendirmeye alınmalıdır. Ürünlerin verimli çalışması için bakımlarının yapılması şarttır. Aksi halde üründen beklenen performans elde edilemez. Her vantilatör için farklı bakımların yapılması gerekir. Satın alacağınız ürüne göre bakım masrafları, türleri çeşitlilik gösterecektir. Eğer bir vantilatörün bakım masrafları fazla geliyorsa, bu ürünü satın almak mantıklı olmayacaktır. Ürünlerin kullanıcılar tarafından tozunun alınması gerekir. Bunu yapmak için nemli ve temiz bir bez kullanmanız yeterli olur. Fakat vantilatörün yalnızca dışının temizlenmesi yeterli olmaz. Vantilatör iç aksamlarının da tozunun alınması gerekir. Bunu yapmak için kişilerin teknik servisten faydalanmaları gerekir. Aylık ya da 2 ayda bir ürün tozu alınarak gerekli bakım yapılmış olur.

Sanayi Tipi Vantilatörü Montajının Doğru Yapılması Gerekir

Sanayi tipi vantilatör montajı diğer vantilatörler ile kıyaslandığında daha zor olur. Bu ürünlerin montajı yapımı sırasında kullanıcının tercihine göre farklı işlemler yapılabilir. Bazı montaj işlemlerinde kumandaların kullanıcılar tarafından bulunabilir ve ayarlanabilir yere konulabilir. Bu işlem vantilatörün daha kullanışlı olmasına yardımcı olur. Montaj yapıldıktan sonra kullanım kılavuzlarının dikkatli okunması ve ardından saklanması gerekir. Herhangi bir arıza ile karşılaşılması halinde kullanım kılavuzlarından faydalanarak sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. Bazı durumlarda kullanım kılavuzlarının yol göstermesi sorunun çözülmesi için yeterli olmaz. Böyle bir durumda kişilerin kendilerinin duruma müdahale etmemeleri gerekir. Aksi halde bu durum vantilatörün kullanılmayacak bir hale gelmesine bile neden olabilir. Montajdan sonra kullanım hakkında faydalanabileceğiniz internette video benzeri kaynaklar bulunur. Fakat unutmayın ki bu videolar marka ve modeller için özel olarak hazırlanır. Bu nedenle sizin kullandığınız ürün için bu videolar fayda etmeyebilir.

Sanayi Tipi Vantilatörü Seçerken Diğer Seçeneklerinize Göz Atın

Sanayi tipi vantilatör seçiminde diğer seçeneklere göz atılması gerekir. Vantilatörlerin ayaklı, tavan tipi, buharlı gibi çeşitleri bulunmaktadır. Her farklı seçenek farklı ihtiyaçların karşılanmasına yöneliktir. Tavan vantilatörlerine tavan vantilatörü denmesinin sebebi tavana monte edilmesidir. Bu vantilatörler özellikle mekanda alan sıkıntısının olduğu yerlerde tercih edilebilir. Tavan vantilatörlerinde belli kanat açıklıkları bulunur. Bu kanat açıklıklarına göre mekanda hava sirkülasyonu sağlanır. Kanat açıklıklarının fazla olması mekanda sirkülasyonun fazla olmasını sağlar. Özellikle mekanlarınız büyük ise, kanat açıklığı geniş olan vantilatörleri tercih edin. Sanayi tipi vantilatörler ise watt yani güç anlamında yüksek çalışma kapasitesine sahip olmaları ile bilinirler. Evlerde bu ürünlerin kullanılması gerekli değildir.

Sanayi Tipi Vantilatörü mü Ayaklı Vantilatör mü Tercih Etmeliyim?

Sanayi tipi vantilatör ya da ayaklı vantilatörler arasında tercih yapmanız gerekebilir. Her iki vantilatörlerin de kendilerine göre artıları ve özellikleri bulunur. Ayaklı vantilatörlerin en büyük avantajları farklı alanlara taşınabilme özellikleridir. Eğer birden fazla mekanda vantilatör almanız gerekirse ve bütçeniz kısıtlı ise, ayaklı vantilatörleri tercih edebilirsiniz. Farklı boyutlarda ayaklı vantilatörler bulunmaktadır. Bu vantilatörler aynı zamanda yükselme ve alçalma özelliğine sahiptir.

Buharlı vantilatörler genellikle mekanda bulunan nem dengesinin sağlanmadığı durumlarda tercih edilmektedir. Buharlı vantilatörlerin genellikle aşağı kısmında su haznesi bulunur.  Bu haznenin içine konulan su, vantilatör çalıştığında buhar olarak mekana verilir. Mekanda ideal nem dengesinin sağlanması önemlidir. Bir mekanda yeterli miktarda nem bulunmaması solunum sistemi hastalıklarına neden olur. Bu hastalıklardan korunmak, mekanda nem dengesini sağlamak için buharlı vantilatörler arayışınıza çare olacaktır.

Sanayi Tipi Vantilatörü Nasıl Saklamak Gerekir?

Sanayi tipi vantilatörlerin saklanması diğer sezonlarda bu ürünlerin kullanılabilmesi açısından son dere önemlidir. Ürünler saklanırken pervane konumuna dikkat etmek gerekir. Pervane eğik durumda olmamalıdır. Satın alınan ürünlerin sahip oldukları ebatlara göre ürünlerin saklanması için özel alanların hatta depoların bile ayrılması gerekebilir. Bunu göz önünde bulundurarak ürün tercihi yapmanız önemlidir. Ürünü saklayacağınız yere kaldırmadan önce ürünü temizlemeniz gerekir. Seçim yaparken saklanması hakkında dikkat edilmesi gereken konuların başında ürün ebatları gelir. Ürün ebatları ürün marka ve modeline göre değişiklik gösterir. Ürün ebatları genellikle çap üzerinden yapılır. Pervane çapları 20 inçten başlar. 20 inç 50 cm’den başlar ve 75 cm’e hatta daha fazla miktarlara kadar gidebilir.

Sanayi Tipi Vantilatörü Maksimum Hava Akışı Sağlanmak İstenen Yere Koyabilirsiniz

Sanayi tipi vantilatörlerin hava akışı için kullanılması gerekebilir. Ürünlerin özellikle:

 • Restaurantlar,
 • Çalışma alanları,
 • Pazar alanları,
 • Oteller,
 • Otoparklar,
 • Depolar,
 • Hangarlar,
 • Fuar alanları,
 • Sanayi tesisleri,
 • Kafeler,
 • Müzeler,
 • Opera salonları,
 • Kütüphaeneler,
 • Alışveriş merkezleri,
 • Eğlence merkezleri,
 • Showroomlar gibi alanlarda kullanımları sıktır.

Bu alanlara ortak olarak insanlar sık girip çıkarlar. Depolar ve hangarlarda ise çok fazla insan olmasa bile geniş bir alan olduğu için özel havalandırma çözümleri sunulması gerekir. Ancak bu sayede yukarıda sayılan alanlarda konfor sağlanır.

Sanayi Tipi Vantilatörü Kullanarak Enerji Tasarrufu Sağlayabilirsiniz

Sanayi tipi vantilatörler ile enerji tasarrufu sağlamak mümkündür. Enerji tasarrufu sağladığınız zaman doğaya zarar verirsiniz. Ayrıca ödediğiniz fatura miktarı da belirgin şekilde değişiklik gösterir. Bir mekanda soğutma sistemleri çeşitleri çok çeşitli olabilir. Bu çeşitler arasından sizin için en uygun olanı tercih etmeniz gerekir. Bu da belli bir araştırma, karşılaştırma yapmayı gerektirir. Enerji tipi vantilatörü ile ekonomik çözümlerin yanı sıra mekanınız için nem açısından da en uygun çözümü bulabilirsiniz. Mekanda bulunan fazla nemin emilimi açısından sanayi tipi vantilatörleri uygun çözümler sunar. Mekan içinde özellikle insanların sık girip çıktığı alanlarda uygun çözümlerin sağlanmaması halinde ekonomik ve manevi kayıplar yaşanır. Özellikle işletmeler açısından bu tarz kayıpların yeri yoktur. İşletmelerin fazla gürültülü, nemli, tozlu ve kirli olmaları gibi özellikleri nedeni ile tercih edilmeyecekleri aşikardır. Bu özellikler hem işletmenin itibar kayıp etmesine neden olarak hem de ekonomik anlamda çöküntüye uğranmasına neden olacaktır. Bu durumlarla karşılaşmak istemiyorum derseniz, yapılması gereken şey vantilatör seçimi doğru yapmaktır.

Mekana Zarar Veren Fazla Nemden Kurtulmak için Sanayi Tipi Vantilatörü Tercih Edebilirsiniz

Mekana zarar veren nemlerden sanayi tipi vantilatörler ile kurtulmak etkili bir yöntemdir. Hem de bunu yaparken ortamdaki fazla nemden kurtulmanın dışında mekan için uygun bir hava sirkülasyonu ve ısı kontrolü sağlamış olursunuz. Mekanda bulunan fazla ya da az nem insan sağlığı açısından problem teşkil eder. Özellikle bu sorun solunum sisteminde baş gösterdiği problemler ile bilinir. Mekanda bulunan eşyalar da fazla nemin etkisi ile kullanılamayacak hale gelir. Özellikle eğer işiniz için kullandığınız makineleriniz için bu durum sakıncalıdır. Makinelerin gördüğü zararı karşılamak mümkün olmayabilir.

Yalnızca makineler zarar görmez. Aynı zamanda mekan içinde bulunan mobilyalar da zarar görür. Özellikle ahşap mobilyaları kullanmak imkansız hale gelir. Mekan duvarlarında bulunan boyalar nemin etkisi ile dökülür. Duvar kağıtları yapıştıkları yerden çıkar. Bina zemin, duvar ve tavanların çatlaklar meydana gelir. Bu durum binanın yapısal anlamda zarar görmesine de neden olacaktır. Bu ciddi sonuçları yaratan durumlarla karşılaşmamak için yapılması gereken şey basittir. Mekan ihtiyaçlarına cevap verecek bir sanayi tipi vantilatörü satın alın. Fazla nemden uzak durun, mekanlarınızda istediğiniz etkiyi sağlayın. Sanayi tipi vantilatör ile hem sağlığınızı hem de eşyalarınızı koruyun!

Copyright © 2019 Aydın Aydın